Zmierz BMI, ciśnienie i skład ciała – za darmo w kiosku profilaktycznym NFZ

Kiosk profilaktyczny to miejsce, w którym każdy dorosły bezpłatnie i samodzielnie może skorzystać z pomiarów medycznych, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Na miejscu dostępni są także profesjonalni doradcy, którzy zaproponują pacjentom udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

mat. prasowe
W kiosku zmierzysz BMI, ciśnienie i skład ciała
4 фото
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.

We wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ, w tym w Łodzi, uruchomione zostały specjalne stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który pomoże nam skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w samoobsługowym kiosku profilaktycznym.

Samoobsługowe kioski profilaktyczn

Wyglądają futurystycznie i tym właśnie mają przyciągać uwagę. Zapewniają jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów. W kiosku można zmierzyć swój wzrost, masę ciała, BMI, czyli indeks masy ciała, skład ciała czy ciśnienie. 

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. 

Określony na podstawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. 

Łódzki kiosk już działa 

Łódzki kiosk przy Targowej 35 testowali już pierwsi pacjenci. Wśród nich 39-letni Przemysław, który jest niewidomy od urodzenia. – Cieszę się, że prawie w 90% mogłem samodzielnie skorzystać z kiosku profilaktycznego, jego obsługa jest intuicyjna. Klawiatura umożliwia osobie niewidomej samodzielne przechodzenie przez kolejne etapy pomiaru dzięki komunikatom głosowym.

Z kiosku korzystały także niedowidzące seniorki i seniorzy. Z wykonanych pomiarów dowiedzieliśmy się, jakie mamy parametry, czego mamy za dużo, dostaliśmy diety. 

Zapisz się i korzystaj za darmo 

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową ŁOW NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Do łódzkiego kiosku można się zapisać na stronie oddziału, wystarczy wskazać dzień, godzinę, podać adres e-mail – potwierdzenie wizyty otrzymamy mailem. Punkty są czynne w godzinach 9:00–12:30 i 13:00–15:30.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ