Jaya – jeden z makaków wanderu, urodził się 4 lutego 2018 roku w zoo w Łodzi. – To prawdziwy akrobata, uwielbia się bawić i rozrabiać – mówią o nim opiekunowie. Rodzicami solenizanta jest para makaków wanderu – Calineczka i Punjab.
A jego ulubioną zabawą są wspinaczki po linach w towarzystwie mamy. Jak podkreślają jego opiekunowie, to wyjątkowo aktywny osobnik, który lubi psocić. Dla zoo w Łodzi ten rzadki gatunek małp jest już tradycją. – Od 35 lat hodujemy i rozmnażamy makaki wanderu – podkreślają. – Nasze zwierzęta można spotkać w pawilonie Małpi Gaj, a w niedalekiej przyszłości przeprowadzą się do prawdziwego apartamentowca w Orientarium. Do dyspozycji będą miały zarówno wybieg wewnętrzny jak i zewnętrzny.
Makaki – wyjątkowo komunikatywne małpy
Makaki wanderu występują wyłącznie w lasach tropikalnych, w górach na południu Indii. Dzięki charakterystycznej grzywie i pędzelkowi na końcówce ogona są nazywane również makakami lwimi. Małpy te są niezwykle komunikatywne – wydają aż 17 różnych odgłosów. Używają mowy ciała i mają bardzo bogatą mimikę. – Prowadzą dzienny tryb życia. Potrafią się świetnie wspinać. Większość dnia spędzają na żerowaniu wysoko w koronach drzew. Żyją w grupach liczących od 4. do 30. osobników. Rozmnażają się w ciągu całego roku, jednak najwięcej urodzeń przypada na luty oraz marzec. Samice dużo troskliwiej zajmują się młodymi płci męskiej. Skutkuje to dwukrotnie większą przeżywalnością młodych samców – mówi Piotr Tomasik, edukator z łódzkiego zoo.
Gatunek ten pełni ważną funkcję w ekosystemie, gdyż rozprzestrzenia nasiona wielu gatunków roślin. Makaki żywią się owocami, nasionami, liśćmi i kwiatami, okazyjnie mogą upolować owady, płazy, jaszczurki oraz mniejsze ssaki. W razie niebezpieczeństwa lub niekorzystnych warunków środowiskowych potrafią schować pokarm na zapas do worków policzkowych. Co ciekawe, zawartość wypełnionych do maksimum worków policzkowych jest równowarta ich pojemności żołądka!
Gatunek zagrożony wyginięciem
W naturze makaki lwie są zagrożone wyginięciem z powodu wycinki lasów pod plantację kawy i herbaty. Na małpy poluje się dla skóry i mięsa, nierzadko wykorzystywane są jako maskotki domowe oraz obiekty do doświadczeń medycznych.
W latach 80. postanowiono ratować te zwierzęta, utrzymując stabilną populację w ogrodach zoologicznych. Obecnie liczebność makaków wanderu w przyrodzie wynosi około 2500 małp, a w ogrodach na całym świecie żyje blisko 400 osobników.