Wybrany autor:
Dorota Szczepańska

Dorota Szczepańska

Redaktorka z wieloletnim doświadczeniem, w ŁÓDŹ.pl kieruje serwisem internetowym. Pisze o architekturze i ciekawostkach, które można odkryć w miejskiej przestrzeni. W wolnym czasie robi zdjęcia bloków i głaszcze koty.

wtorek, 7 lutego 2023

Rozumiesz po łódzku? Tak na te miejsca mówią tylko prawdziwi łodzianie! [QUIZ]

Łodzianie nie gęsi, swój język mają. "Migawka" czy "krańcówka" to już klasyki, ale mieszkańcy naszego miasta także na wiele łódzkich miejsc mówią inaczej niż wynikałoby to z mapy. Rozumiesz, o co chodzi? Sprawdź się w naszym quizie! więcej

Czas wolny

wtorek, 17 stycznia 2023

O co tu chodzi? TOP 10 niepozornych, ale bardzo dziwnych rzeczy w Łodzi [ZDJĘCIA]

W Łodzi jest wiele wartych odwiedzenia miejsc, które znajdziecie w przewodnikach. Czasami jednak, nawet podczas zwykłego spaceru, można natrafić na coś, co wprawia w konsternację. Te miejsca i rzeczy mogą zaskakiwać, a ich historie są zdecydowanie warte poznania! więcej

Czas wolny, Historia Łodzi

poniedziałek, 16 stycznia 2023

Spektakularne, ale niezrealizowane. Te budynki mogły powstać w Łodzi w PRL [ZDJĘCIA]

Dżungla w ogromnych szklanych kulach, muzeum w parku na Zdrowiu, zupełnie nowa dzielnica... To tylko niektóre z pomysłów, jakie architekci czasów PRL mieli na Łódź. Jak mogło wyglądać nasze miasto, gdyby zostały one zrealizowane? Sprawdzamy! (A jeśli chcesz zgłębić ten temat, sięgnij po książkę… więcej

Historia Łodzi

wtorek, 27 grudnia 2022

Zegary słoneczne w Łodzi. Czy wiesz, gdzie je znaleźć? [ZDJĘCIA]

Dziś, kiedy niemal każdy ma zegarek nie tylko na ręku, ale przede wszystkim w telefonie, zegary słoneczne wydają się tak niepotrzebne, że przestaliśmy je zauważać. A przecież wciąż można znaleźć ich w Łodzi całkiem sporo – wystarczy się tylko rozejrzeć! więcej

Historia Łodzi

piątek, 2 grudnia 2022

Mała wielka ulica Traugutta. Czy znasz jej wszystkie atrakcje? [ZDJĘCIA]

Chociaż ma niewiele ponad 0,5 km długości, ciekawych miejsc jest przy niej tyle, że spokojnie mogłaby obdzielić nimi kilka dłuższych ulic. Zabytkowe gmachy, street art, wielkomiejskość na miarę XXI w. – niezależnie od rozmiarów, ul. Traugutta zdecydowanie zasługuje na uwagę. więcej

Czas wolny

Najstarsze w Łodzi: pizzeria, kamienica, grób i inne. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Szczęśliwi czasu nie liczą, a taktowni nie wypominają innym wieku, ale warto doceniać tych, którzy są z nami najdłużej. Dlatego zebraliśmy dla Was miejsca, które mogą poszczycić się tytułem nestorów Łodzi. Te najstarsze budynki i miejsca są z nami od wielu (czasami BARDZO WIELU) lat, ale mijając je… więcej

Czas wolny

środa, 30 listopada 2022

Kocim szlakiem po Łodzi. TOP 6 najbardziej kocich łódzkich miejsc [ZDJĘCIA]

Odkrywać miasto można na różne sposoby, także te mniej oczywiste. Łódź jest przecież nie tylko fabryczna czy filmowa – dziś chcemy Wam ją pokazać według innego, kociego klucza. więcej

Czas wolny

poniedziałek, 28 listopada 2022

TOP 10 łódzkich rekordów w Polsce, Europie i na świecie. Sprawdź, w czym jesteśmy najlepsi!

Rywalizowanie z Łodzią to nie przelewki - doskonale wiedzą o tym inne miasta, którym często pozostaje oglądać tylko plecy finiszującej na pierwszym miejscu Łodzi. W jakich kategoriach jesteśmy najlepszym miastem w Polsce, Europie, a nawet na świecie? Sprawdź koniecznie i... pękaj z dumy! więcej

Czas wolny

środa, 23 listopada 2022

Takie rzeczy tylko w Łodzi! Ukryta katedra, minizamek, gwiaździste skrzyżowanie i co jeszcze? [ZDJĘCIA]

Łódź jest jedyna w swoim rodzaju - znajdziecie tu cuda, których próżno szukać gdzieś indziej. Wyjątkowe miejsca, niepowtarzalne elementy miejskiej przestrzeni, potrawy inne niż wszystkie. Zgodnie z zasadą "cudze chwalicie, swego nie znacie", zapraszamy na spacer po łódzkich wyjątkowościach! A może… więcej

Czas wolny, Historia Łodzi

wtorek, 22 listopada 2022

Neony wracają do Łodzi. Który z tych nowych podoba Ci się najbardziej? Głosuj! [SONDA]

Neony w Łodzi to gratka dla fanów designu rodem z PRL, ale także dla miłośników street artu - współczesnych świetlnych instalacji powstaje ostatnio w Łodzi coraz więcej. Chociaż kiedyś funkcja neonów była reklamowa, dziś przyjrzyjmy się artystycznym realizacjom w miejskiej przestrzeni. Która z nich… więcej

Czas wolny