Koncert
W sobotę, 12 października o godz. 18:00 odbędzie się wyjątkowy koncert inaugurujący tegoroczną kwestę. W kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza przy ul. Piotrkowskiej 279/283 zagra kwartet smyczkowy APERTUS QUARTET z solistką Olgą Maroszek (kontralt). Zespół przygotował specjalny program nawiązujący do wielokulturowości Starego Cmentarza. W repertuarze znajdą się zarówno utwory polskich kompozytorów, m.in. miniatury Fryderyka Chopina oraz pieśni Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza, jak i pieśni Franciszka Schuberta do słów wybitnych niemieckich poetów. Zabrzmią także utwory kompozytorów rosyjskich, a zwieńczeniem będzie poruszająca kołysanka Dymitra Szostakowicza z cyklu inspirowanego ludową poezją żydowską. Wstęp bezpłatny.
Spacery
Już wiosną rozpoczęły się comiesięczne bezpłatne spacery tematyczne po Starym Cmentarzu. Najbliższy odbędzie się w niedzielę, 13 października o godz. 11:00. Uczestnicy wyruszą spod bramy części katolickiej. Temat przewodni spaceru to: „Obyś cudze dzieci uczył – wybitni łódzcy nauczyciele”. Uczestnicy poznają sylwetki znanych i mniej znanych łódzkich nauczycieli, właścicieli szkół i działaczy oświatowych spoczywających na Starym Cmentarzu. Wędrówkę poprowadzi Krystyna Janus, przewodniczka po Łodzi i członek Zarządu Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzu.
Kolejny spacer odbędzie się w niedzielę, 27 października, również o godz. 11:00. Jego tytuł to „Piękno wykute w kamieniu – dzieła artystów rzeźbiarzy na Starym Cmentarzu”. Prowadząca Katarzyna Majewska (przewodniczka PTTK Łódź i członek TONSC) zaprezentuje wybitne przykłady sztuki sepulkralnej i ich autorów – rzeźbiarzy oraz zakłady kamieniarskie z Łodzi, kraju i zagranicy.
Gra terenowa
W niedzielę, 20 października o godz. 11:00 odbędzie się bezpłatna gra terenowa „Śladami wspomnień – małe historie wielkiego miasta”, przygotowana z okazji jubileuszowej kwesty. Będzie mieć formę spaceru po Starym Cmentarzu, a jego uczestnicy poznają historię miasta przez pryzmat wspomnień, relacji i opowieści jego dawnych mieszkańców, którzy żyli na przełomie XIX i XX w., a także znane i mniej znane postacie z historii dawnej Łodzi. Trasa gry będzie przebiegać przez części ewangelicką, prawosławną i katolicką Starego Cmentarza. Zadaniem graczy będzie też wykonanie zadań, które pozwolą odkryć im finałowe hasło. Udział w zabawie będzie także okazją do poznania zabytkowych pomników nagrobnych, również tych, które zostały odnowione dzięki listopadowym kwestom. Zapisy do udziału w grze ruszają w czwartek, 10 października. Chętni – organizatorzy zapraszają zespoły liczące od 2 do 5 osób – powinni zgłaszać się korespondencyjnie na adres e-mail: tonsc1999@gmail.com.
Przygotowana została także specjalna oferta dla szkół. W każdą środę października i listopada, w godzinach 10:00-14:00 istnieje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym spacerze z przewodnikiem po Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej. Pytania oraz zgłoszenia grup należy kierować na adres e-mail: tonsc1999@gmail.com.
Od lat w działania na rzecz popularyzacji wartości historycznych i zabytkowych Starego Cmentarza włącza się też Muzeum Miasta Łodzi. Z okazji 30. kwesty placówka zaprasza w listopadzie na specjalną lekcję muzealną „Stary Cmentarz. Miasto – Ludzie – Historie”. Jest ona dedykowana starszym klasom szkoły podstawowej oraz szkołom ponadpodstawowym. Zwiedzanie wybranych wystaw Muzeum Miasta Łodzi zostanie uzupełnione o spacer plenerowy po zabytkowej łódzkiej nekropolii, a specjalnie przygotowane karty edukacyjne pozwolą uczniom na aktywne uczestnictwo w poznawaniu wielokulturowej historii naszego miasta. Trasa spaceru będzie prowadzić przez wszystkie części Starego Cmentarza. Zainteresowani nauczyciele i uczniowie mogą nadsyłać zgłoszenia na adres e-mail: edukacja@muzeum-lodz.pl bądź kontaktować się w tej sprawie pod nr tel.: (42) 307 13 82 lub 692 926 319.
Specjalna kronika
Tuż przed najważniejszą częścią tegorocznej kwesty, a więc zbiórką datków w weekend 1-3 listopada, która w tym roku wyjątkowo będzie trwać od godz. 9:00 do godz. 19:00 wydany zostanie specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi pt. „Piękno utrwalone”. To nawiązanie do wydawnictw, które ukazały się przy okazji wcześniejszych jubileuszowych kwest: 15., gdy wydano album „Piękno ocalone” i 25., gdy pojawił się album „Piękno odzyskane”. Kronika Miasta Łodzi, dedykowana 30. kweście będzie dostępna na Starym Cmentarzu m.in. w jej trakcie.
Zwieńczeniem wydarzeń, dedykowanych jubileuszowej kweście będzie jej podsumowanie, do którego dojdzie w piątek, 15 listopada w Muzeum Miasta Łodzi.