Realizacja projektu rozpocznie się lada moment i potrwa do końca 2027 r. Wsparcie udzielane w jego ramach będzie wszechstronne i skierowane do wszystkich mieszkańców Łodzi potrzebujących pomocy w codziennym życiu, w tym do osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Według szacunków, z różnych form usług wchodzących w skład projektu skorzysta w sumie co najmniej 2 tys. osób.
W ramach projektu będą realizowane:
- usługi opiekuńcze, czyli wsparcie ze strony opiekunów podczas codziennych obowiązków (m.in. przygotowywanie posiłków oraz ich podawanie, pomoc w zakupach, pranie, prasowanie, drobne porządki w mieszkaniu, towarzyszenie w drodze oraz podczas wizyty u lekarza, realizacja recept, załatwianie bieżących spraw urzędowych) dla łącznie 300 osób (średnio 32 godziny miesięcznie na osobę). Uczestnicy będą płacić 10% kosztu całkowitego usługi (kwota będzie uzależniona od rodzaju usług i liczby zrealizowanych godzin).
- usługi sąsiedzkie, czyli usługi opiekuńcze (wsparcie ze strony opiekunów podczas codziennych obowiązków) świadczone przez sąsiada (osobę niespokrewnioną zamieszkującą w pobliżu) dla 300 osób (średnio 24 godziny miesięcznie na osobę). Uczestnicy będą płacić 10% kosztu całkowitego usługi (maksymalnie 80 zł miesięcznie).
- usługi Asystenta Osobistego Osób z Niepełnosprawnością, czyli wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w codziennych obowiązkach i potrzebach dla 200 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (średnio 30 godzin miesięcznie na osobę).
- dzienne formy usług opiekuńczych, czyli wsparcie seniorów w trzynastu Domach Dziennego Pobytu prowadzonych przez MOPS Łódź (dwa posiadają dodatkowe filie) oraz w prowadzonych także przez MOPS Łódź Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Rojnej 18 a oraz jego filii przy ul. Piotrkowskiej 142. We wszystkich istniejących placówkach powstanie łącznie 60 dodatkowych miejsc dla seniorów i niepełnosprawnych (średnio po cztery nowe miejsca na Dom). Przy ul. Pabianickiej 5/13 zostanie z kolei uruchomiona zupełnie nowa placówka na 30 miejsc dla osób w wieku 60+. W ramach projektu zostaną zatrudnieni w Domach m.in. dodatkowi terapeuci zajęciowi oraz opiekunowie.
- mieszkania treningowe, czyli wsparcie w formie różnych usług i treningu umiejętności dla sześciu osób z niepełnosprawnościami tak, by w efekcie osoby te rozwijały swoją samodzielność i nie były zmuszone zamieszkać w instytucji całodobowej (np. w Domu Pomocy Społecznej).
- wsparcie usamodzielniające dla osób już przebywających lub posiadających skierowanie do całodobowych instytucji opieki, czyli pomoc dla osób polegająca na tym, by opuściły Dom Pomocy Społecznej, w którym przebywają lub inną instytucję i żyły samodzielnie. Wsparciem zostanie objętych w sumie około 60 osób.
- wsparcie towarzyszące (usługi informacyjne i doradcze) dla około 200 osób, które korzystają z innych usług w projekcie. Te usługi będą dla tych, którzy potrzebują informacji i doradztwa na temat m.in. dofinansowań z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
- wsparcie towarzyszące (dowożenie posiłków), czyli pomoc dla 20 najbardziej potrzebujących osób, które korzystają z usług opiekuńczych i nie mogą samodzielnie przygotować posiłku z powodu choroby, niepełnosprawności lub ubóstwa. Będzie to pomoc w postaci obiadu przywożonego do domu osoby od poniedziałku do piątku. Koszt usługi to 10% kosztu posiłku.