4 rzeczy, o których warto pamiętać przed zakupem mieszkania w Łodzi

Zakup nieruchomości to duże przedsięwzięcie, które wymaga wygospodarowania sporej ilości gotówki lub zaciągnięcia kredytu. Aby podjąć racjonalną decyzję, trzeba dobrze orientować się w aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Dowiedz się, co warto wiedzieć przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży mieszkania.

1.    Określenie budżetu

Przed zakupem mieszkania warto określić maksymalną kwotę, jaką jest się w stanie za nie zapłacić. Osoby poszukujące nieruchomości w miastach wojewódzkich muszą się przygotować na znaczący wydatek. Wedle raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny Łódź w I kwartale 2023 r. znajdowała się w grupie 6 największych miast Polski, w których średnie ceny na rynku pierwotnym i wtórnym przekraczały 10 tys. zł za 1 m2. Do tej kategorii zaliczały się również Kraków, Wrocław, Poznań, Gdynia i Gdańsk.

Do sfinansowania zakupu nieruchomości w Łodzi możesz wykorzystać np. zgromadzone oszczędności i kredyt mieszkaniowy. Jak wynika z analizy opracowanej przez PIE, stolica województwa łódzkiego cechuje się największą dostępnością nieruchomości po zaciągnięciu zobowiązania w banku. Zdolność kredytowa w tym mieście w połączeniu z 20% wkładem własnym umożliwia zakup mieszkania z prawie 80% wszystkich ofert.

Pamiętaj też, że po zakupie nieruchomości często konieczne jest odświeżenie mieszkania. Aby sfinansować remont i zakup niezbędnego sprzętu, również możesz zwrócić się o pomoc do banku. Do wyboru masz łatwo dostępne kredyty gotówkowe oraz pożyczki.

2.    Wybór lokalizacji

Wg danych udostępnionych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) Łódź w I kwartale 2023 roku zajmowała 4. miejsce pod względem liczby ogłoszeń sprzedaży mieszkań na portalach branżowych. Wówczas pod względem liczby ofert wyprzedzały ją wyłącznie Warszawa, Kraków i Wrocław. Może to świadczyć o dużej dostępności i zróżnicowaniu propozycji sprzedaży nieruchomości w tym mieście.

Osoby poszukujące mieszkania w Łodzi mogą zdecydować się na lokal w jednej z kilku dzielnic. Do najpopularniejszych wśród inwestorów należą:

  • Śródmieście — centralna część miasta skupiająca się wokół ulicy Piotrkowskiej. To właśnie tu znajduje się większość urzędów, knajp, sklepów i oddziałów największych firm. Na obszarze Śródmieście są zlokalizowane również uczelnie wyższe, np. Uniwersytet Łódzki czy Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna. Łatwo da się stamtąd dojechać również do Politechniki Łódzkiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Co ważne, w tym rejonie znajdą coś dla siebie nie tylko studenci, ale również rodziny z dziećmi. W pobliżu ul. Piotrkowskiej działają bowiem żłobki, przedszkola i szkoły. Oferty mieszkań na Śródmieściu dotyczą zabudowy deweloperskiej oraz dość prestiżowych lokali w starej, wyremontowanej zabudowie, których średnia cena za 1 m2 sięga 13-14 tys. zł;
  • Widzew — to dzielnica o rozbudowanej sieci komunikacji publicznej, która przyciąga inwestorów dużą ilością terenów zielonych oraz stosunkowo niewielką liczbą mieszkańców. Dla niektórych atutami są również położona w pobliżu autostrada A2 oraz bogate zaplecze usługowo-oświatowe. Za największy minus tego osiedla uznaje się jego dużą odległość od centrum, a za największy plus — stosunkowo niskie ceny mieszkań. Za 1 m2 trzeba tu zapłacić ok. 8-9 tys. zł.;
  • Górna — osiedle zlokalizowane w południowej części aglomeracji składające się z różnych rodzajów nieruchomości, przedszkoli, szkół, sklepów czy siłowni. Zapewnia dostęp do niezbędnych punktów usługowych zarówno studentom, jak i rodzinom z dziećmi. Ceny za m2 wahają się tu od 7 do 9 tys. za 1 m2.

Znajomość specyfiki łódzkich osiedli z pewnością ułatwi podjęcie finalnej decyzji co do położenia Twojego przyszłego mieszkania.

3.    Analiza sytuacji na rynku nieruchomości

Jak wynika z Analizy rynku mieszkaniowego za I kwartał 2023 r. przygotowanej przez PIE, większość propozycji sprzedaży lokali w polskich miastach dotyczy nieruchomości z rynku wtórnego. Ich średni udział we wszystkich ofertach to ok. 77%. Trend ten jest zachowany również w Łodzi, gdzie zaledwie 25% wszystkich ogłoszeń stanowią nowe mieszkania od deweloperów. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które poszukują nieruchomości z rynku wtórnego. Jest ich w stolicy województwa łódzkiego oferowanych znacznie więcej.

Przy analizowaniu sytuacji na rynku nieruchomości warto zwrócić uwagę również na zmniejszającą się dostępność cenową mieszkań oraz rosnącą dynamikę stawek za 1 m2. Wg. danych Instytutu Rozwoju Miast i Regionów ceny mieszkań w Polsce na rynku wtórnym w 2021 r. w odniesieniu do 2016 r. wzrosły o niemal 48%. To niepokojący trend, który może utrudniać nabycie nieruchomości coraz większej liczbie osób.

4.    Weryfikacja sytuacji prawnej nieruchomości

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nieruchomości należy sprawdzić jej status prawny. Pozwoli to uniknąć nabycia mieszkania od nieuczciwej osoby. W celu weryfikacji wiarygodności sprzedającego należy poprosić go o przedstawienie numeru księgi wieczystej. Aby uzyskać dostęp do dokumentów, możesz udać się do wydziału ksiąg wieczystych sądu właściwego dla nieruchomości lub skorzystać z wersji elektronicznej.

Odpowiednie przygotowanie się do zakupu mieszkania w Łodzi pozwoli zmniejszyć ryzyko zainwestowania w nieruchomość, która nie spełni Twoich potrzeb. Zadbaj o kilka omówionych w tym artykule rzeczy, aby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia całego przedsięwzięcia.

ZOBACZ TAKŻE