600 obrazów na 600. Urodziny Łodzi. Manufaktura z wyjątkową inicjatywą

600. urodziny to nie lada okazja do świętowania – do celebracji przyłącza się także Manufaktura i to w charakterystyczny dla siebie, nietuzinkowy sposób. Projekt artystyczny LODZ600 sięgnie do korzeni włókienniczej historii naszego miasta.

600 obrazów na 600. Urodziny Łodzi
Płótna, na których będą malować artyści, powstają w Manufakturze na zabytkowych, 150-letnich krosnach!, fot. mat. pras.
3 zdjęcia
600 obrazów na 600. Urodziny Łodzi
600 obrazów na 600. Urodziny Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

LODZ600 to projekt artystyczny stworzony przez grupę zaangażowanych społeczników, którzy chcą w wyjątkowy sposób uczcić jubileusz Łodzi. – Choć nie jesteśmy bezpośrednio związani z Łodzią, to pochodziły stąd nasze rodziny i czujemy się związani z miastem. Dużą inspiracją była dla nas „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, która stworzyła iście malarski wizerunek robotniczej, fabrycznej Łodzi. Chcielibyśmy podjąć się podobnego artystycznego wyzwania i zostawić po sobie i artystach biorących udział w projekcie pamiątkę na następne dekady – wyjaśnia Waldemar Płusa, inicjator projektu i założyciel Artbankinc. 

Celem inicjatywy jest zgromadzenie 600 prac malarskich artystów z całego świata, które pod koniec lipca, podczas oficjalnych obchodów urodzin Łodzi, zostaną zaprezentowane w przestrzeniach Manufaktury.

Bawełniana surówka

Projekt jest głęboko osadzony w włókienniczej przeszłości Łodzi – bawełniana surówka, służąca artystom jako podobrazie, powstaje właśnie w Manufakturze na 150-letnich krosnach, które pamiętają jeszcze czasy świetności imperium rodziny Poznańskich. – Kiedyś tych krosien było tu tysiące, huk ich pracy słychać było daleko poza murami fabryki. Dziś te trzy zabytkowe maszyny przypominają nie tylko o historii tego miejsca, ale także o historii samej Łodzi, której nie udałoby się rozwinąć, gdyby nie ciężka fizyczna praca włókniarzy i włókniarek, spędzających przy tych krosnach i wielu innych maszynach długie godziny – dodaje Agnieszka Skubisz, dyrektorka Muzeum Fabryki w Manufakturze.

Szczytny cel

LODZ600 spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego. Swój udział zadeklarowali już m.in. łódzka Akademia Sztuk Pięknych czy Fundacja Unamos Culturas. Wciąż jest możliwość zgłoszenia swojego udziału w projekcie. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić stronę: www.lodz600.eu i wejść w zakładkę „Zgłoszenie” lub skontaktować się bezpośrednio z Muzeum Fabryki: muzeum@manufaktura.com

Obrazy powstałe w ramach projektu będą zlicytowane, a uzyskane środki zostaną przekazane na wsparcie jednej z fundacji prodziecięcych.

ZOBACZ TAKŻE