Adam Piskorek otworzył prywatną bibliotekę. Niektórych książek nie znajdziesz nigdzie indziej! [ZDJĘCIA]

Z wykształcenia jest chemikiem, z zawodu programistą, a z pasji bibliofilem. Adam Piskorek założył w Łodzi prywatną bibliotekę. Teraz zachęca innych do wzięcia udziału w jego inicjatywie.

Adam Piskorek i jego biblioteka
Adam Piskorek i jego biblioteka
6 zdjęć
Adam Piskorek i jego biblioteka
Adam Piskorek
Biblioteka Adama Piskorka
Biblioteka Adama Piskorka
Biblioteka Adama Piskorka
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Adam Piskorek jest miłośnikiem książek, a jego zbiór liczy kilka tysięcy pozycji. – Wszystko u mnie bardzo ściśle się ze sobą przeplata. Moja pasja łączy się z pracą. Posiadając książki i chcąc otworzyć bibliotekę, musiałem zaprogramować specjalny system biblioteczny. Stworzyłem go z myślą o zakładaniu podobnych domowych bibliotek przez innych – mówi Adam. 

– W moim przypadku decyzja podjęcia takiej inicjatywy podyktowana była wielkością mojego mieszkania oraz chęcią wyjścia do ludzi. Jest to ważne, szczególnie teraz, w czasach mediów społecznościowych, które zastępują ludziom spotkania na żywo. Wyszedłem więc z pomysłem wymiany książek, która może się odbywać przez zaprojektowany przeze mnie system – wyjaśnia.

Historia pewnej biblioteki

– Gdy przeprowadziłem się do Łodzi, znalazłem informację, że w latach 1898–2011 przy ul. Piotrkowskiej 82 funkcjonowała jedna z największych prywatnych bibliotek. Było w niej 10 tysięcy woluminów, a jej ostatnią właścicielką była pani Danuta Burska. Książki przechodziły z pokolenia na pokolenie. Niestety 13 lat temu zlikwidowano wypożyczalnię – tłumaczy Adam. – Ta historia zainspirowała mnie do stworzenia własnej biblioteki, opartej na ludzkich relacjach i fizycznym kontakcie z książkami – dodaje.

System wymiany książek

Adam stworzył system biblioteczny online, w którym znajdują się skatalogowane przez niego książki. – System pozwala na drukowanie kodów, służących do wypożyczania. Można z niego korzystać, wchodząc na youtalky.com, gdzie należy założyć konto – wyjaśnia. – Na portalu każdy może założyć swoją biblioteczkę i wymieniać się ze mną książkami. Katalogowanie odbywa się poprzez naklejenie unikalnych kodów QR na egzemplarze posiadanych książek. System pozwala na śledzenie stanu biblioteczki, wymienianie się z innymi, utrzymywanie kontaktu z czytelnikami oraz zaprezentowanie swojego zbioru. Każdy egzemplarz ma swój własny kod, więc każda pozycja jest skatalogowana tak, jak w bibliotece. Czytelnik w prosty sposób może zeskanować kod smartfonem. Skatalogowanie jednej książki zajmuje ok. 10 sekund – tłumaczy.

Coś więcej niż pasja

Zamiłowanie Adama przekłada się nie tylko na posiadanie własnych zbiorów, ale również publikowanie. – Założyłem własne wydawnictwo, które można odwiedzić na stronie palantiri.pl. Obecnie wydaję „Rozmyślania” Marka Aureliusza w wersji łacińsko-polskiej oraz „Marmurkowanie Papieru”, czyli podręcznik o tym, jak tworzyć papier do okładek i wyklejek w książkach. Pozycje te można również wypożyczyć w mojej biblioteczce – wyjaśnia Adam. – W moich zbiorach jest dużo wartościowych książek, które dostarczają ponadczasowej wiedzy. Niektórych pozycji nie znajdzie się w standardowych bibliotekach – dodaje. 

Zbiory Adama dostępne są po zalogowaniu na stronie youtalky.com.

Pomoc w otworzeniu własnej biblioteki

– Osoby, które nie wiedzą, co zrobić ze swoimi książkami, a nie chcą ich wyrzucać, mogą założyć własną biblioteczkę. Gdy ktoś zgłosi taką potrzebę, chętnie pomagam w katalogowaniu pozycji i pokazuję, jak działa system. Jeżeli ktoś nie ma drukarki, a chciałby mieć naklejone etykiety, również służę pomocą – mówi Adam. – Książka w obiegu jest rozwiązaniem sprzyjającym środowisku i ludziom. Osoby, które założą swoją biblioteczkę na terenie naszego miasta, będą mogły znaleźć czytelników o podobnych gustach. W przyszłości pomysł prywatnych bibliotek chciałbym rozszerzyć poza Łódź – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE