Andropauza. Czym jest? Jak ją rozpoznać i leczyć? [PORADNIK]

Andropauza to etap w życiu mężczyzny, w którym pojawiają się różne dolegliwości związane z procesem starzenia. Ich przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Sprawdź, jakie są objawy andropauzy i jak je złagodzić.

Starszy mężczyzna
Andropauza, fot. envato elements

Andropauza u mężczyzn zwykle rozpoczyna się między 50. a 60. rokiem życia. Wielu panów podchodzi do tego etapu życia bardzo emocjonalnie – trudno się dziwić, wszak rozważania związane z męskim klimakterium krążą wokół starzenia się i przemijania. Pocieszające dla seniorów może być jednak to, że andropauza nie dotyczy wszystkich mężczyzn, a jej dokuczliwe objawy można złagodzić.

Czynniki wpływające na pojawienie się andropauzy

Wystąpienie objawów andropauzy uzależnione jest przede wszystkim od stanu zdrowia. Męskie przekwitanie przyspieszać mogą choroby, takie jak miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie, a także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zła dieta (np. za dużo tłuszczów) i mało aktywny tryb życia. O tym, kiedy pojawią się pierwsze symptomy andropauzy i jaki będzie jej przebieg, decydują również czynniki genetyczne. Jeśli u ojca wystąpiły wcześnie i były dotkliwe, w przypadku syna może być podobnie.

Jak rozpoznać andropauzę?

Niedobór hormonów powoduje szereg zaburzeń w męskim organizmie. Jednym z nich są problemy seksualne (zaburzenia erekcji, problemy z libido). Warto jednak wiedzieć, że mogą one być związane nie tylko z przekwitaniem, ale też z łagodnym rozrostem prostaty, występującym dość często u mężczyzn po 60. roku życia. Dolegliwość ta dla wielu panów może być przyczyną spadku nastroju czy depresji. W czasie andropauzy mogą także pojawić się trudności w koncentracji i problemy z pamięcią. Do kolejnych objawów męskiego klimakterium należą:

  • większa nerwowość,
  • spadek masy mięśniowej,
  • problemy ze snem,
  • uderzenia gorąca,
  • wzmożona potliwość,
  • pogorszenie kondycji fizycznej.

Na tym etapie życia dobrze zatroszczyć się o zdrowie, bowiem zaburzenia hormonalne zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), cukrzycy, osteoporozy, a także otyłości – zwłaszcza nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Wszystkie te objawy obniżają komfort życia i są sygnałem do diagnostyki w kierunku chorób typowych dla senioralnego wieku.

Leczenie andropauzy

W łagodzeniu objawów andropauzy stosowana jest tzw. hormonalna terapia zastępcza, którą może zalecić lekarz endokrynolog po wykonaniu odpowiednich badań. Aby zminimalizować poszczególne dolegliwości psychiczne i fizyczne, warto do każdej z nich podejść indywidualnie i wybrać odpowiedniego specjalistę – skonsultować się, np. z urologiem, andrologiem, a nawet psychiatrą czy psychoterapeutą, w zależności czego dotyczy dany symptom.

Sięgnij po zioła!

W łagodzeniu skutków andropauzy ważna jest zmiana stylu życia – dbanie o zdrową, zrównoważoną dietę, prowadzenie regularnej aktywności fizycznej oraz rezygnacja z papierosów i alkoholu. Dodatkowym wsparciem mogą okazać się zioła. Traganek chiński, różeniec górski i korzeń maca pomogą zmniejszyć nadmierną drażliwość. Warto też sięgnąć po ziołowe przyprawy podnoszące poziom testosteronu, czyli kozieradkę, czarnuszką i paprykę.

Andropauza – jakie badania krwi zrobić?

Warto raz w roku wykonywać badania profilaktyczne, takie jak: morfologia, badanie moczu, badanie gruczołu krokowego (wraz z wiekiem pojawiają się problemy z prostatą i wzrasta ryzyko rozwoju raka). Aby potwierdzić, że mężczyzna właśnie wszedł w okres przekwitania, dobrze zbadać stężenie hormonów, takich jak testosteron, DHEA i melatonina.

Każdy przypadek „męskiego przekwitania" jest indywidualny i każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami. Najważniejszą rzeczą jest uświadomienie mężczyznom, że nie mają się czego wstydzić.

ZOBACZ TAKŻE