Architekt z Rygi, który pomógł zbudować Łódź. Świątynie mariawitów, browar i inne

3 marca 1916 r. zmarł w Łodzi Alwill Jankau (znany też jako Alvil lub Albin) – architekt niemieckiego pochodzenia z terenu dawnych Inflant.

Alwill Jankau przybył do Łodzi na zaproszenie Juliusza Heinzl, fot. wikipedia
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Urodził się 23 listopada 1859 r. w Rieżycy na Łotwie (łot. Rezekne). Ukończył gimnazjum w Dyneburgu, a następnie w latach 1880–1887 studiował na Wydziale Mechanicznym i Architektonicznym Politechniki Ryskiej i praktykował u prof. Kocha w Rydze. Do Łodzi przyjechał w 1890 r. na zaproszenie Juliusza Heinzla w związku z budową jego pałacu w Julianowie. Sześć lat później ożenił się z córką łódzkiego przedsiębiorcy Alojzego Balle, Marią, z którą miał dwóch synów: Oskara i Aleksandra. Założył także spółkę ze swoim szwagrem, ale współpraca nie trwała zbyt długo.

Dziesiątki łódzkich inwestycji

Był jednym z najbardziej aktywnych architektów łódzkich przełomu XIX i XX w. Na Wystawie Artystów Łódzkich, wiosną 1903 r., wystawił model domów familijnych przy Niciarni Łódzkiej. Prowadził szereg budów, a np. tylko w 1909 r. nadzorował ponad 70 inwestycji! Jankau nie ustrzegł się kilku wpadek budowlanych, ale był w Łodzi cenionym fachowcem i autorem kilku znanych obiektów, m.in. pałacu Lürkensa (al. Kościuszki 31/33), kamienicy teścia A. Balle (ul. Piotrkowska 87), kamienicy Kapłanca (ul. Struga 4), browaru Anstadta (ul. Sędziowska), przebudowy willi Zieglera (ul. Skłodowskiej-Curie) oraz spalonego teatru „Victoria” (ul. Piotrkowska 67). Zasłynął również z projektów wykonanych na zlecenie mariawitów – to kościół przy ul. Nawrot 104 i przy ul. Podleśnej (ul. Skłodowskiej-Curie) oraz świątynia w Strykowie.

ZOBACZ TAKŻE