Arnold Stiller i jego dziedzictwo w Łodzi. Wielki biznes i działalność charytatywna

23 września 1845 r. w Praszce urodził się Arnold Aron Stiller – znany fabrykant łódzki. W 1875 r. razem ze szwagrem Juliuszem Bielszowskim z Pszczyny uruchomił przędzalnię, tkalnię i farbiarnię wełny przy ul. Cegielnianej 78/82 (obecnie ul. Jaracza 52).

Fabryka Stillera i Bielszowskiego
Fabryka Stillera i Bielszowskiego

Interes szybko się rozwijał, a Arnold Stiller został wybrany na prezesa zarządu Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Wyrobów Wełnianych „Stiller i Bielszowski”, które rozpoczęło działalność 13 stycznia 1894 r. z niebagatelnym kapitałem zakładowym w wysokości 1,5 mln rubli. Stiller był również zaangażowany w działalność charytatywną. W 1893 r. wszedł w skład pierwszego zarządu Fundacji „Dom Ubogich w Łodzi”, założonej przez małżonków Konstadtów. W 1897 r. był także jednym z założycieli Łódzkiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, utworzonego przez przedsiębiorców żydowskich. 

W latach 1891–1893 przy ul. Cegielnianej 75 (ul. Jaracza 45) wzniesiono pałac Arnolda Stillera, który znajdował się naprzeciwko zakładów. Projekt architektoniczny nawiązywał do francuskiego i włoskiego neorenesansu. Poza budynkiem mieszkalnym powstały również stajnia, wozownia, domek ogrodnika i oranżeria. W latach 1899–1901 do budynku dodano południowe skrzydło, klatkę schodową i wieżę. 

Arnold Stiller zmarł w Łodzi 10 czerwca 1904 r., a jego pałac od kilkudziesięciu lat pełnił funkcje użytkowe jako siedziba cechu rzemieślników, biur i lokali gastronomicznych, np. klubu Bagdad Cafe.

ZOBACZ TAKŻE