Artur Rojek o Great September: "To festiwal skrojony pod Łódź" [WYWIAD]

W przyszłym tygodniu poznamy pierwszych artystów, którzy wystąpią na festiwalu Great September w Łodzi, imprezie muzycznej o skali dawno niewidzianej w mieście.

fot. ŁÓDŹ.PL
Artur Rojek jest jednym z organizatorów festiwalu Great September

Na scenie głównej w kompleksie EC1 oraz w wybranych łódzkich klubach wystąpi około setka wykonawców różnorodnych stylów muzycznych. Wydarzeniom na scenach będą towarzyszyć dyskusje panelowe i warsztaty poświęcone wyzwaniom branży muzycznej. Festiwal pod egidą miasta Łodzi przygotowują znani producenci: Łukasz Minta, pomysłodawca poznańskiego Spring Break, oraz Artur Rojek, który poza wspaniałą karierą muzyczną jest też twórcą katowickiego OFF Festivalu. Z tym ostatnim rozmawiamy o nadchodzącej imprezie.

„Łódź.pl”: Pełna nazwa festiwalu to Great September Showcase Festival & Conference. Rozszyfrujmy termin showcase, który nie wszystkim może być znany.

Artur Rojek: Festiwal showcase to wydarzenie, które w dużej części poświęcone jest prezentowaniu wykonawców będących na początku drogi artystycznej. Dla publiczności, ale też dla branży muzycznej reprezentowanej przez wytwórnie płytowe czy organizatorów znanych festiwali showcase to okazja, żeby raz w roku zobaczyć wyselekcjonowaną grupę najbardziej zdolnych i obiecujących artystów. Dajemy okazję do pokazania się tym, którzy dziś występują w klubach na 100 osób, ale za rok mogą już wypełniać Torwar lub Atlas Arenę. Tak w Polsce zaczynała Sanah, Kortez, Ralph Kamiński czy Mata, a na świecie Dua Lipa, Ed Sheeran czy James Blake. Przy okazji festiwal nie odcina się od gwiazd, które wystąpią na największej scenie festiwalu na terenach EC1. 

Podkreślasz, że Great September to festiwal skrojony pod Łódź. Jak to rozumieć?

Łódź, która zawsze kojarzyła mi się bardzo… miejsko, ma jedną z najlepszych w Polsce infrastruktur klubów koncertowych. Nie znam innego miasta, które w odległościach spacerowych miałoby tyle ciekawych miejsc, w których mogłyby się odbywać koncerty. To idealne miasto na festiwal o takim charakterze, gdzie koncerty nie odbywają się na wielkich scenach w obrębie lotniska czy parków, lecz właśnie w licznych małych klubach. Takie imprezy goszczą w wielu miejscach na świecie, często z długą tradycją. Teraz Łódź do nich dołącza.

Jako twórca OFF Festivalu jesteś znany jako promotor muzyki alternatywnej, ale podkreślasz, że Great September będzie bardziej eklektyczny.

OFF jest festiwalem bardzo eklektycznym, prezentującym różne gatunki muzyczne. Zawsze był różnorodny i taki zostanie. Great September też będzie różnorodny i nie będzie się skupiać na żadnym konkretnym gatunku. Jego wyznacznikiem ma być jakość, wartość i potencjał. Bez względu na to, czy chodzi o pop, jazz, metal, punk rock czy DJ'kę. 

Czy wystąpisz na Great September?

W tym roku nie, ale to nie oznacza, że nigdy.

Festiwal Great September 15–17 września

ZOBACZ TAKŻE