TOP 7 największych festiwali w Łodzi. Sprawdź, czy znasz je wszystkie! [PRZEWODNIK]

Każdego roku w Łodzi odbywają się dziesiątki festiwali – lokalnych, ogólnopolskich, międzynarodowych. Przyciągają miłośników różnych form spędzania czasu, niektóre zaś sprawiają, że Łódź staje się na kilka dni centrum danej dziedziny kultury nie tylko w skali kraju, ale i naszej części Europy. Zapraszamy na przegląd największych i najciekawszych z nich!

Festiwale w Łodzi - fot. ŁÓDŹ.PL
6 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Light Move Festival

W końcówce września Łódź staje się polskim centrum światła – do miasta zjeżdżają wszyscy, którzy chcą sprawdzić, co tym razem przygotowali organizatorzy. Atrakcji nie brakuje, można wręcz powiedzieć, że całe centrum Łodzi staje się w tym wypadku jedną wielką atrakcją. LMF podświetla kolorowymi iluminacjami zarówno budynki, jak i inne punkty w przestrzeni miejskiej. Instalacjom towarzyszą wielkoformatowe projekcje, a także coraz bardziej rozbudowane wydarzenia towarzyszące: koncerty czy warsztaty. Żaden opis nie odda jednak uczucia, jakie towarzyszy nam, gdy płyniemy w rozświetlonym pochodzie tysięcy osób wypatrujących kolejnych atrakcji.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Organizowany od 1994 r. festiwal jest jedną z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Przyciąga największych polskiej sceny teatru – swoje spektakle łódzkiej widowni pokazywali m.in. Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna, Jan Klata, Krzysztof Warlikowski, Monika Strzępka czy Michał Zadara. Wybitnych aktorów, jacy zagrali w ich przedstawieniach, zliczyć nie sposób. Rolę jury na tym festiwalu pełni publiczność – to ona decyduje, do kogo trafią nagrody dla najlepszego spektaklu, aktorki oraz aktora. Dyrektorką artystyczną festiwalu jest jego założycielka, Ewa Pilawska.

 

Łódź Czterech Kultur

Kontynuator tradycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, odbywającego się w Łodzi w latach 2002–2009. Już w nazwie nawiązuje do kultur, jakie wywarły największy wpływ na Łódź: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Jego ideą jest łączenie zarówno historii z teraźniejszością, jak i różnych nacji. Realizować ten cel ma sztuka w swoich różnorodnych obliczach, bo festiwal jest interdyscyplinarny – znajdziemy w nim elementy teatru, literatury, filmu, muzyki czy sztuk wizualnych. Organizatorem festiwalu jest aktualnie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

 

Fotofestiwal

Od lokalnego wydarzenia stworzonego przez kilku studentów do festiwalu gromadzącego dziesiątki tysięcy widzów z całego świata. Wystawy planowane są w pofabrycznych przestrzeniach: Art_Inkubatorze czy Off Piotrkowska. Każdego roku festiwal odkrywa też dla zwiedzających kolejne miejsca - podczas ostatniej edycji wystaw było ponad 30. Stworzyły one przestrzeń nie tylko dla prezentacji fotografii, ale też dyskusji o sztuce, społeczeństwie, relacjach między artystami a odbiorcami.

Letni Festiwal Filmowy “Polówka”

“Polówka” już od piętnastu lat pokazuje, że dylemat “Do kina czy na film?” da się zastąpić innym: na film czy do parku? Na pokaz filmowy możemy bowiem trafić także w łódzkich parkach, choć to oczywiście nie wyczerpuje miejsc, w jakich bezpłatnie można zobaczyć zarówno hollywoodzkie hity, jak i mniej popularne, ale wartościowe obrazy. W 2022 r. lokacje festiwalu objęły choćby Pałac Biedermanna, Piotrkowską 217 czy EC1. W piętnastu miejscach wyświetlono łącznie ponad setkę filmów.

 

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Wrzesień to niewątpliwie najmocniejszy miesiąc w łódzkim kalendarzu festiwali. Obok LMF i Czterech Kultur swoje święto mają także fani komiksów i gier. Festiwal istnieje od 1991 r. i jest największą tego typu imprezą nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. W programie znajdują się m.in. strefy komiksu, gier, targowa, a także części warsztatowe, edukacyjne, spotkania z twórcami (zwykle ponad setką!), sesje autografów czy konkurs cosplay.

 

Łódź Design Festiwal

Od 2007 r. każdy, kto lubi śledzić trendy w designie, może to robić w Łodzi. Organizowany przez Łódź Art Center festiwal pokazuje nowe koncepcje światowego projektowania w różnych odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Festiwalowi towarzyszy międzynarodowy konkurs dla twórców młodego pokolenia, a wybrany w danym roku temat przewodni komentuje najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Sercem festiwalu jest Ark_Inkubator, ale wydarzenia i wystawy festiwalowe rozsiane są po całym mieście.

ZOBACZ TAKŻE