Kulturalna jesień w Łodzi będzie wyjątkowa! Tego nie możesz przegapić! [PROGRAM]

Jesień to wyjątkowo kulturalna pora roku, szczególnie w Łodzi. Oprócz słynnych już festiwali, które łodzianie mają na stałe wpisane w kalendarz, możemy spodziewać się też wielu innych wyjątkowych wydarzeń. Jakich? Sprawdź w naszym przewodniku!

fot. ENVATO ELEMENTS
Jesienią w Łodzi będzie się działo!
10 zdjęć
fot. ENVATO ELEMENTS
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. Głapiński
fot. Jastrzębski
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Light Move Festival 2022

To obowiązkowa pozycja w jesiennym kalendarzu. W tym roku Festiwal Światła w Łodzi zaplanowano na ostatni weekend września (23-25). Hasłem 12. edycji jest „Przebudzenie”. Na jej program złożą się tradycyjnie już widowiskowe mappingi, spektakularne projekcje i świetlne instalacje. 

W tym roku program został wzbogacony też o wydarzenia muzyczne, na niespotykaną dotąd skalę. Na plenerowych scenach wystąpią mi.n. The Bullseyes i Heima, Sonic Trip czy REBEL BABEL z Piotrem Roguckim, Magdaleną Kumorek, Anią Karwan i KIWI.

 

33. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

24 i 25 września w Atlas Arenie odbędzie się największy w Polsce festiwal komiksu, rozrywki elektronicznej i gier planszowych. 

W ramach 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier na publiczność czekać będą: spotkania z twórcami komiksu z całego świata; targi komiksowe, warsztaty praktyczne ze znanymi rysownikami i scenarzystami; wystawy, prelekcje, panele dyskusyjne, premiery, konkursy - w tym konkursy cosplay i gala rozdania nagród festiwalowych, podczas której przyznawane są Komiksusy i nagroda Humoris Causa im. Papcia Chmiela (autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”).

 

Foto Festiwal 2022

We wrześniu łodzian czeka także Fotofestiwal. Tegoroczna edycja rozpocznie się 22 września i potrwa do 16 października. Pierwszego dnia trwania festiwalu w Art_Inkubatorze (ul. Tymienieckiego 3) będzie można obejrzeć m.in. wystawę “TransWspólnoty: wektory przemian”. Wstęp wolny.

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022

Do 17 września trwa jeszcze Festiwal Łódź Czterech Kultur. Tym razem tematem przewodnim jest bliskość. W programie znajdziemy wyjątkowe koncerty i spektakle w wykonaniu artystów z całego świata. 

Część wydarzeń jest biletowana, na część obowiązują bezpłatne wejściówki, a na pozostałe wstęp jest wolny. 

 

Great September

Jesienią Łódź stanie się prawdziwą muzyczną sceną! 20-22 października w naszym mieście odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Great September Showcase Festival &Conference. A za jego sprawą w ciągu 3 dni na scenach wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, wśród nich m.in. Daria Zawiałow, Margaret, Igor Herbut, Aljas, Alfah Femmes, Dłonie, Drobne Niepokoje, Gimnastyka Artystyczna, Karolina Błońska, Kadabra Dyskety Kusaje, Kinny Zimmer, Kisu Min, Lor, Maja Laura Jaryczewska, MAS, Mop, Mona Polaski, Panilas, Postman, Pull The Wire, Raw Plastic, Thekayetan, Wij, Wrona oraz Youth Novels.

 

Festiwal Soundedit 2022

W listopadzie melomanów czeka kolejne święto. Festiwal Soundedit potrwa 3 dni – od 3 do 5 listopada. Na scenie pojawi się m.in. grupa Dezerter, Barry Adamson, Crime & The City Solution i Leftfield!, ale także kapele z Łodzi: Cool Kids Of Death, Mona Polaski, Salvezza, L.Stadt i Psychocukier. 

 

Koncerty w Klubie Wytwórnia

O dawkę muzycznych wrażeń zadba też Klub Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Wystąpią tam m.in.

  • Pidżama Porno (15 października),
  • Happysad (16 października),
  • Wojtek Mazolewski Quintet (22 października),
  • Kult (30 października)
  • i Maria Peszek (31 października). 

Bilety od 70 do 180 zł, do kupienia na stronie Klubu Wytwórnia.

Koncerty w Atlas Arenie

Jesienną atmosferę podkręci też Atlas Arena (al. Bandurskiego 7). W harmonogramie znalazły się koncerty:

  • zespołu Dżem (1 października),
  • Deep Purple (12 października),
  • THE CURE (21 października),
  • Dawida Podsiadło (24 listopada)
  • czy Zaz (25 listopada).

 

Polish Camerata Swojemu Miastu 2022

Tej jesieni zadowoleni będą także miłośnicy muzyki poważnej. Za sprawą Festiwalu “Polish Camerata Swojemu Miastu" do końca października będą mogli słuchać koncertów z muzyką Ludwiga van Beethovena. Występy będą organizowane w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Łodzi. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. 

ZOBACZ TAKŻE