Aż 421 nowych kamer monitoringu miejskiego w Łodzi. Co będą kontrolować?

Do końca 2023 r. system miejskiego monitoringu w Łodzi wzbogaci się o 421 nowych kamer, które zostaną zamontowane na obszarach Gminnego Programu Rewitalizacji centrum miasta. To największa rozbudowa tego systemu od początku jego powstania.

fot. ŁÓDŹ.PL
Do końca 2023 r. system miejskiego monitoringu w Łodzi wzbogaci się o 421 nowych kamer
6 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. Ciężki
fot. Ciężki
fot. Ciężki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

108 dodatkowych punktów kamerowych

Dzięki umowie o wartości 12,5 mln zł zawartej z firmą Sprint S.A. w mieście powstanie 108 dodatkowych punktów kamerowych. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych instalacji, każdy z nich będzie składał się z jednej kamery obrotowej i trzech lub czterech kamer o stałej pozycji. 

Rozbudowa monitoringu obejmie osiem rewitalizowanych obszarów w centrum miasta, w obrębie wyznaczonym przez al. Piłsudskiego, park Staromiejski, ul. Targową i ul. Zachodnią. Kamery pojawią się też na ulicach: Legionów, Mielczarskiego i Ogrodowej (od ul. Zachodniej do ul. Cmentarnej). W uzupełnieniu kamer i dla poprawy bezpieczeństwa w parkach i na skwerach montowane będą też punkty SOS umożliwiające szybkie wezwanie pomocy dzięki bezpośredniemu kontaktowi z dyżurującym operatorem monitoringu.

Monitoring w Łodzi w polskiej czołówce

– Łódź już teraz posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów monitoringu miejskiego w Polsce i jest w ścisłej czołówce pod względem liczby uruchomionych kamer. Po zakończeniu rozbudowy może nawet wysunąć się na pierwsze miejsce. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w kolejnym projekcie dotyczącym monitoringu w Łodzi. Zwłaszcza że jego zalety doceniają nie tylko władze miejskie i służby publiczne, ale i sami mieszkańcy. Zauważyliśmy, że praktycznie co roku w kolejnych edycjach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego zgłaszane są propozycje budowy kolejnych punktów kamerowych. Tylko przez ostatnie 3 lata mieliśmy możliwość uruchomienia 27 punktów w 5 różnych projektach zgłoszonych przez mieszkańców – mówi prezes firmy Sprint, Waldemar Matukiewicz.

Do końca 2023 r. system monitoringu miejskiego będzie liczył ponad 1200 kamer. Obecnie to 770 urządzeń umieszczonych w 281 punktach na terenie miasta, co już stawia Łódź w czołówce polskich miast, a na realizację czekają mniejsze projekty dalszej rozbudowy tego systemu, w tym m.in. projekty zgłoszone przez mieszkańców do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

ZOBACZ TAKŻE