Bezrobocie w Łodzi. Jest niższe niż przed rokiem i wciąż spada pomimo pandemii

Pomimo problemów gospodarki związanych z trwającą już prawie dwa lata pandemią COVID-19, bezrobocie w Łodzi nie rośnie, a spada. W styczniu 2021 r. stopa bezrobocia w mieście wynosiła 6,1%, a po krótkotrwałym wzroście, jakie przyniosły kolejne miesiące, spadła pod koniec roku do 5,8%.

fot. Envato Elements
Bezrobocie niższe niż przed rokiem
3 zdjęcia
fot. Envato Elements
fot. Envato Elements
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Różnica nie jest może duża, ale w obliczu wielu czarnych przepowiedni wieszczących kryzys i zwolnienia z pracy, za sukces można uznać sam fakt zmniejszenia odsetka niezatrudnionych. Łódź dzielnie broni się przed bezrobociem, a w znacznej mierze jest to zasługa przyciągania nowych inwestorów. W 2021 r. do Łodzi zawitało aż 12 międzynarodowych firm, co zaowocowało stworzeniem ponad 1300 dobrze płatnych miejsc pracy. 

Wśród tych inwestorów są przedsiębiorstwa takiego formatu jak Wella Company – światowy lider branży kosmetycznej o wartości 100 miliardów dolarów. Firma utworzyła w Łodzi Centrum Usług Wspólnych, w którym zatrudni ok. 400 osób, przede wszystkim specjalistów i menedżerów, którzy pod jej skrzydłami będą mogli doskonalić swoje umiejętności z obszaru finansów oraz IT. Do biurowca Hi Piotrkowska wprowadziła się firma iTechArt, jedna z najszybciej rozwijających się w USA firm technologicznych tworzących oprogramowanie. Już teraz jej łódzkie biuro zatrudnia kilkadziesiąt z około stu osób tworzących polski oddział firmy, a jeszcze w tym roku chce zatrudnić przynajmniej drugą setkę. W tej branży działają też spółki SoftServe i Godel Technologies – międzynarodowe firmy IT specjalizujące się w tworzeniu oprogramowania dla firm z całego świata. W Łodzi ulokowały się w biurowcu Stara Drukarnia przy ul. Gdańskiej. Obie zamierzają w tym roku zatrudnić po 100 osób.

ZOBACZ TAKŻE