Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego. Zajrzyj na plac budowy [ZDJĘCIA]

Już jesienią tego roku ma zakończyć się budowa Białej Kamienicy, nowego domu, który u zbiegu ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego wznosi Yuniversal Development.

Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego
Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego. Zajrzyj na plac budowy
13 zdjęć
Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego
Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego
Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego
Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego
Budowa Białej Kamienicy u zbiegu Zachodniej i Więckowskiego
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Łodzianie czekają na ten moment z dużym zaciekawieniem, bo inwestycja  wzbudziła spore zainteresowanie już w momencie jej ogłoszenia. Życzliwie oceniono projekt autorstwa prof. Roberta Sobańskiego (obecnie architekta miasta Łodzi), a przychylność inwestycji zdobyła też lokalizacja. Budynek powstaje przy tym odcinku ul. Zachodniej, którego wizerunek mocno ucierpiał po tym, jak w latach 60. ub.w. przy poszerzaniu tej arterii  wyburzono fronty stojących wzdłuż niej kamienic. Po tej operacji pozostały ich odsłonięte oficyny, które z czasem ulegały coraz silniejszej degradacji. Dopiero niedawno zaczęło się tam zmieniać na lepsze – przy ul. Zachodniej 76, w zrewitalizowanej oficynie nieistniejącej już kamienicy, powstała Biblioteka Secesja. Miasto rozebrało zrujnowaną kamienicę pod numerem 78/80. Parcelę udało się sprzedać z nadzieją na przyszłe zagospodarowanie nową zabudową.

Zaczęło się od dziury w ziemi

Kamień węgielny pod budowę Białej Kamienicy wmurowano jeszcze w 2021 r. Budowa rozpoczęła się wiosną 2023 r. od wykopania głębokiej na 7 metrów dziury w ziemi, w której powstała podziemna hala garażowa dla aut przyszłych mieszkańców. To na niej stanął 7-kondygnacyjny budynek, który stan surowy zamknięty osiągnął w kwietniu 2024 r., kiedy to ukończono prace konstrukcyjne i zamontowano okna. Wysiłek budowniczych skierował się na wnętrze.

Aktualnie kończymy tynki i kładziemy cementowe posadzki. Równolegle trwają prace na elewacjach, które przygotowujemy do montażu sztukaterii, co będzie końcowym etapem budowy, a co chcemy zacząć w lipcu – mówi Adrian Chojecki, kierownik budowy z firmy Alfa-Bet Polska będącej głównym wykonawcą.

Nowy dom ma kilka ciekawostek. Miejsca parkingowe w hali garażowej są piętrowe. Dzięki ruchomym platformom auta będą parkować po dwa na jednym stanowisku – jedno nad drugim. Budynek ma cztery tarasy widokowe na najwyższej kondygnacji: jeden będący przestrzenią wspólną (ok. 100 mkw.), a trzy mniejsze przypisane do wybranych apartamentów. Czego z zewnątrz nie widać, gmach kryje w środku niewielki dziedziniec.

Biała kamienica nie tylko na zewnątrz

Biała Kamienica będzie biała nie tylko z zewnątrz. Biel ma być także kolorem dominującym we wnętrzu budynku, z czym kontrastować będą drewniane wykończenia z motywami graficznymi powtórzonymi z elewacji. Ściany zewnętrze ozdobią liczne detale architektoniczne, wśród których dominować mają okrągłe rozety przywodzące na myśl koronki. Dzięki nim oraz wysokim oknom bryła budynku ma zyskać na lekkości. Całość – według intencji architekta prof. Roberta Sobańskiego – ma nawiązywać do kamienicznej zabudowy Łodzi. W budynku będzie 69 mieszkań (od 1 do pokojów) i dwa lokale użytkowe na parterze, winda, dwie klatki schodowe, garaż z wjazdem od ul. Zachodniej i trzy wejścia: główne przy narożniku ulic Zachodniej i Więckowskiego, jedno od strony południowej i jedno od północnej.

ZOBACZ TAKŻE