Budowa Trasy Górna nie zwalnia. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

Trwają intensywne roboty przy realizacji trzeciego etapu Trasy Górna, czyli budowy jej przedłużenia od ul. Rzgowskiej aż do węzła Łódź Górna na autostradzie A1.

Trasa Górna
Trwają intensywne roboty przy realizacji trzeciego etapu Trasy Górna, fot. ŁÓDŹ.PL
7 zdjęć
Trasa Górna
Trasa Górna
Trasa Górna
Trasa Górna
Trasa Górna
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Trasa Górna - widoczne efekty i postępy prac

– Budowa kolejnego etapu Trasy Górna nie zwalnia. Cieszą nas zarówno efekty, jak i postępy prac. W ostatnich tygodniach kontynuowano prace ziemne przy tworzeniu nasypów, na rondzie Nowe Górki pracowali brukarze, a na towarzyszącym przyszłej trasie ciągu pieszo-rowerowym prowadzono roboty przy podbudowie z kruszywa – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na ul. św. Rafała Kalinowskiego trwa korytowanie. Realizowano też prace przy instalacji odwodnieniowej w okolicy ul. Bronisin, gdzie budowano kanał i ustawiano wpusty. W najbliższych tygodniach ekipy przystąpią do odtwarzania nawierzchni na ul. Bronisin oraz układania kabli energetycznych. Kontynuowane również będą prace przy nasypach oraz na rondach Nowe Górki i Bronisin. Ponadto rozpocznie się budowa kolejnego odcinka instalacji odwodnieniowej.

Trasa Górna - co się zmieni po zakończeniu prac?

Nowa droga będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Na czterech skrzyżowaniach z drogami lokalnymi będą ronda – z ul. Nowe Górki, ul. Bronisin, ul. Brójecką i ul. Kalinowskiego – oraz chodniki po obu stronach. Nie zabraknie też drogi dla rowerów. Wzdłuż nowo budowanej trasy nie zabraknie chodników i nowo posadzonej zieleni. Na ostatnim etapie budowy wykonawca posadzi w pobliżu drogi blisko 3 tysiące drzew oraz ponad 22 tysiące krzewów, tysiące bylin i traw ozdobnych.

Wartość inwestycji to 128,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 62,4 mln zł, a z budżetu państwa – 12,5 mln zł.

Trzeci odcinek trasy pozwoli na uruchomienie i sprawną obsługę komunikacyjną nowych obszarów inwestycyjnych o powierzchni ok. 44 ha. Obecnie na tych terenach działa już pierwszy magazyn firmy Amazon o powierzchni ponad 70 tys. mkw.


Projekt pn. "Budowa dojazdu do węzła na autostradzie A1 – budowa III Etapu Trasy Górna" realizowany na mocy uchwały Nr 1/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 5 stycznia 2022 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE