Budowa tunelu średnicowego pod Łodzią. Inwestycja PKP spowoduje kolejne zmiany w ruchu

Zwężenie al. Włókniarzy do jednego pasa w każdą stronę powoduje ogromne utrudnienia w ruchu. Pod trasą przechodzi tarcza drążąca tunel kolejowy. Według PKP prace mają potrwać do 12 lipca.

remont ulicy
Budowa tunelu kolejowego ma duży wpływ na komunikację w naszym mieście, fot. LODZ.PL
8 zdjęć
remont ulicy
remont ulicy
remont ulicy
remont ulicy
remont ulicy
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Budowa tunelu kolejowego łączącego dworce Fabryczny z Kaliskim i Żabieńcem, a w efekcie Warszawę z Wrocławiem i Poznaniem, ma duży wpływ na komunikację w naszym mieście. Inwestycja PKP weszła właśnie w etap największych utrudnień na ulicach. 

Prace na al. Włókniarzy

Tarcza drążąca tunel w kierunku dworców Kaliskiego i Żabieńca przechodzi właśnie pod al. Włókniarzy. Dla zapewnienia bezpieczeństwa na powierzchni trasa została zwężona do jednego pasa z każdym kierunku. Ograniczenia spowodowały ogromne korki.

Prace pod al. Włókniarzy miały zacząć się w pierwszej połowie miesiąca, ale finalnie wystartowały dopiero 21 czerwca. Jeśli PKP dotrzymają terminu, roboty potrwają ok. 3 tygodnie. Al. Włókniarzy ma zostać z powrotem w całości otwarta 12 lipca. 

Przejście tarczy pod al. Włókniarzy to jeden z warunków rozpoczęcia kolejnego etapu inwestycji PKP, która będzie miała ogromny wpływ na organizację ruchu w ścisłym centrum miasta.

Kiedy PKP zamkną al. Kościuszki?

W ramach budowy tunelu pod skrzyżowaniem al. Kościuszki z ul. Zieloną powstanie nowa stacja kolejowa – Łódź Śródmieście. Do tej pory prace przy niej były prowadzone po bokach al. Kościuszki. Teraz ekipa musi wejść także na samo skrzyżowanie, a to oznacza konieczność jego zamknięcia. 

Aby ten etap się rozpoczął, PKP muszą spełnić kilka warunków. Poza wspomnianym przejściem pod al. Włókniarzy spółka musi także otworzyć dla ruchu ul. Wólczańską. Tutaj trwają prace przy ułożeniu nawierzchni jezdni, a wykonawca dopiero wysypał kruszywo. 

Kolejny warunek to stworzenie zawrotki na al. Kościuszki przed ul. Zieloną. Będą z niej korzystały pojazdy jadące na północ, które będą mogły zawracać w kierunku ul. 6 Sierpnia, a potem skręcać z niej w ul. Wólczańską i dalej jechać w kierunku Bałut.

Nowe trasy nocnych autobusów

Dopiero po zrealizowaniu tych trzech warunków możliwe będzie wejście z pracami na samo skrzyżowanie al. Kościuszki z ul. Zieloną. Teoretycznie powinno się to wydarzyć w połowie lipca, ale termin nie jest pewny.

Prace realizowane przez wykonawcę PKP miały następować płynnie, jedna po drugiej, ale istnieje ryzyko, że wejście z pracami na newralgiczne skrzyżowanie przesunie się na drugą połowę wakacji.

Z nowej zawrotki będą korzystały m.in. nocne autobusy MPK, które ul. Wólczańską objadą zamkniętą al. Kościuszki. W przypadku tramwajów miejskiego przewoźnika ich ruch ma zostać utrzymany na tymczasowym torowisku.

ZOBACZ TAKŻE