Budżet Obywatelski Łódź 2024. Łodzianie oddali ponad pół miliona głosów! [SZCZEGÓŁY]

Ogromna mobilizacja i tysiące oddanych głosów. Zaangażowani mieszkańcy Łodzi wzięli sprawy w swoje ręce i wybrali kolejne projekty, które zostaną zrealizowane w XI edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem łodzianie głosowali przede wszystkim elektronicznie.

Budżet Obywatelski Łódź 2024
Budżet Obywatelski Łódź 2024

Od 2 do 31 października mieszkańcy Łodzi mogli zadecydować o tym, co powstanie w ich najbliższej okolicy. 76 212 łodzian oddało w sumie ponad pół miliona głosów! Do wyboru mieli aż 799 projektów. Każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku mógł zagłosować na pięć zadań osiedlowych z maksymalnie dwóch osiedli i pięć zadań z puli ponadosiedlowej. Wśród nich największą popularnością cieszyły się projekty z kategorii „Tereny zielone i ochrona środowiska". Mieszkańcy głosowali na zadania związane na przykład z nowymi nasadzeniami czy budową parków kieszonkowych i placów zabaw. Najchętniej wybierali projekty zlokalizowane na osiedlach Teofilów-Wielkopolska, Bałuty-Centrum i Chojny-Dąbrowa.

Najchętniej głosowali...nastolatkowie!

Tegoroczna edycja należała do młodych. Jedną z grup, która oddała najwięcej głosów byli... nastolatkowie! Młodzież bierze sprawy w swoje ręce, chce zmieniać Łódź i już teraz wykazuje się prawdziwie obywatelską postawą.

W tym roku mieszkańcy wybrali lepiej i głosowali przede wszystkim przez internet. Dzięki temu w puli oddanych głosów tylko 3,8% stanowiły te nieważne. To o prawie połowę mniej niż w ubiegłym roku. Tegoroczne głosowanie było też zdecydowanie bardziej ekologiczne. Łodzianom udało się zaoszczędzić niemal 100 ryz papieru i tym samym uratować aż 7 drzew!

Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczyło aż 30 milionów złotych. Ich listę poznamy już 20 listopada podczas uroczystej gali, która zwieńczy głosowanie w tej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

ZOBACZ TAKŻE