Budżet Obywatelski Łódź 2024. Najwięcej atrakcji na Polesiu. Co tam powstanie? [SZCZEGÓŁY]

Kolejne miejskie inicjatywy zostaną zrealizowane, dzięki zaangażowaniu samych łodzian, którzy zagłosowali w XI edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. To m.in. nowe nasadzenia, miejsca parkingowe czy wydarzenia kulturalne. Z puli 799 zadań mieszkańcy wybrali 245 projektów – najwięcej, bo aż 56 zostanie zrealizowanych na Polesiu.

plansza informacyjna
Budżet Obywatelski Łódź 2024. Jak zmieni się Polesie?
11 zdjęć
plansza informacyjna
plansza informacyjna
plansza informacyjna
plansza informacyjna
plansza informacyjna
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

W tym roku królowały zadania z kategorii „Tereny zielone i ochrona środowiska”. To właśnie na takie inwestycje łodzianie głosowali najczęściej. Dzięki nim wzdłuż ul. Krzemienieckiej zasadzone zostaną berberysy i jałowce. Nowe kwitnące drzewa i krzewy pojawią się też na Kozinach, na osiedlu Lublinek-Pienista, przy ulicach Starego Polesia czy w parku im. Poniatowskiego. Zieleń w Lesie na Brusie będzie uporządkowana, podobnie jak obszar wokół stawów Bielice, gdzie staną m.in. nowe ławki. Dodatkową opieką objęte zostaną poleskie wiekowe drzewa. Projekt obejmie na przykład wzmacnianie większych konarów i korzeni.

Budżet Obywatelski Łódź 2024 też dla najmłodszych

Dzięki głosom mieszkańców dzieci będą mogły wkrótce korzystać z dodatkowych zabawek na placu Hallera – pojawią się tam m.in. wieża ze zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową, huśtawka bocianie gniazdo, samochodzik i tor przeszkód. Nowe urządzenia zostaną zamontowane też na Nowym Złotnie, w parku przy ul. Cedry. Powstanie tam wielka piaskownica wyposażona w specjalne zabawki do kopania, transportowania i przesiewania piasku. Mieszkańcy będą mogli też organizować sąsiedzkie przyjęcia w nowej altanie na skwerze u zbiegu ulic Jęczmiennej, Srebrzyńskiej i Jarzynowej.

Przy ul. Strzelców Kaniowskich powstanie psi park z atrakcjami dla czworonogów – tunelami, równoważniami i przeszkodami. Przy poleskich ulicach i na skwerach staną też hotele dla ptaków oraz domki dla pożytecznych owadów, które będą zapylały rosnące wokół krzewy i drzewa.

Z Budżetem Obywatelskim bezpieczniej

Kosze na śmieci pojawią się m.in. na Złotnie i Uroczysku Lublinek. U zbiegu Srebrzyńskiej i alei Unii Lubelskiej oraz na Smulsku zamontowane zostaną nowe latarnie, które oświetlą mieszkańcom drogę do domu. Głosujący w Łódzkim Budżecie Obywatelskim postawili też na bezpieczeństwo. Dodatkowi funkcjonariusze Straży Miejskiej będą patrolować osiedle Zdrowie-Mania i Złotno, a na Kozinach i Retkini pojawią się nowe kamery monitoringu. Parking obok bloku przy ul. Okrzei przejdzie modernizację, a na ulicy Maratońskiej zostanie wydzielona nowa droga rowerowa. Na ulicy Spartańskiej powstanie chodnik, którym mieszkańcy komfortowo dostaną się na Uroczysko Lublinek.

Co z kulturą i edukacją?

Łódzki Budżet Obywatelski to też projekty związane z kulturą i edukacją. Seniorzy wezmą udział w spotkaniach uniwersytetu trzeciego wieku i podczas cyklicznych wykładów dowiedzą się więcej o ekologii, sztuce czy zdrowiu. Latem mieszkańcy Retkini, Zdrowia, Kozin i Złotna będą mogli obejrzeć największe hity kinowe podczas plenerowych pokazów filmowych, a zimą trenować jazdę na łyżwach pod okiem instruktora. Melomani z Kozin wysłuchają czterech koncertów na łonie przyrody, a mieszkańcy osiedla Zdrowie-Mania będą mogli zapisać się na warsztaty szachowe. Wszystkie te inicjatywy zostaną zrealizowane, dzięki głosom samych łodzian.

W tym roku na realizację 245 projektów miasto przeznaczyło aż 30 mln zł. Listę wszystkich zwycięskich zadań osiedlowych i ponadosiedlowych można znaleźć na stronie lodz.pl/bo.

ZOBACZ TAKŻE