Budżet Obywatelski Łódź 2025. Składanie wniosków możliwe już od 10 maja! [SZCZEGÓŁY]

Już w piątek, 10 maja, rusza kolejna, XII edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkanki i mieszkańcy najpierw będą składać propozycje projektów, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane.

Łódzki Budżet Obywatelski 2025
Łódzki Budżet Obywatelski 2025

Łódzki Budżet Obywatelski od wielu lat pozwala zmieniać plany i marzenia łodzian w rzeczywistość. W ciągu 11 edycji ŁBO mieszkańcy zgłosili ponad 10 000 projektów – spośród nich w głosowaniu wybrali do realizacji około 2500 zadań. Szczególną popularnością cieszą się te związane z zielenią. Dzięki środkom z ŁBO łodzianie mogą wypoczywać w otoczeniu przyrody na nowych skwerach, zieleńcach i w parkach. Przy ulicach pojawiły się dodatkowe drzewa i krzewy, zasiano też kwietne łąki, ustawiono budki dla pożytecznych owadów i utworzono psie parki, czyli specjalne przestrzenie dla czworonogów i ich właścicieli.

Na długiej liście projektów zrealizowanych z ŁBO nie brakuje też inwestycji infrastrukturalnych – nowych chodników i miejsc parkingowych, remontów jezdni czy dróg rowerowych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w Łodzi pojawiły się dodatkowe ławki, kosze na śmieci i psie nieczystości oraz latarnie solarne. Łódzki Budżet Obywatelski pozwala też realizować liczne inicjatywy kulturalne i sportowe – od plenerowych pokazów filmowych, przez koncerty i spotkania naukowe, po spacery nordic walking i treningi unihokeja. Na przestrzeni lat zrealizowano tak wiele projektów, że nie sposób wymienić ich wszystkich.

Czas znowu zmieniać Łódź!

W tym roku łodzianie wezmą sprawy w swoje ręce już po raz dwunasty. To właśnie oni wiedzą najlepiej, czego potrzeba im i ich sąsiadom. W tym przypadku potrzebna jest szczypta zaangażowania, garść kreatywności i świetny pomysł, który zdobędzie poparcie mieszkańców. W tej edycji na realizację najlepszych zadań miasto przeznaczy niemal 35 000 000 złotych!

Mieszkańcy mogą składać projekty osiedlowe i ponadosiedlowe, dotyczące m.in. zieleni, polityki komunalnej, infrastruktury, kultury czy edukacji i sportu. We wniosku należy wskazać przedmiot i miejsce realizacji inwestycji, a także jej szacunkowy koszt. Na każdym etapie liderzy projektów mogą liczyć na wsparcie pracowników Biura Aktywności Miejskiej, którzy doradzą, jak prawidłowo wypełnić formularz. Wszystkie wnioski są później dokładnie analizowane. Urzędnicy sprawdzają m.in. czy zadanie może zostać zrealizowane we wskazanej lokalizacji i czy wnioskodawca właściwie oszacował jego wartość. Co ważne, efekty danego projektu muszą być później dostępne dla wszystkich mieszkańców Łodzi.

Propozycje projektów będzie można składać od 10 maja do 3 czerwca – drogą elektroniczną, na stronie lodz.pl/bo, papierowo w siedzibie Biura Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 oraz korespondencyjnie. Wnioski, które spełnią wszystkie wymagania, zostaną dopuszczone do głosowania. To zaplanowane jest na październik. Wtedy wszyscy mieszkańcy Łodzi będą mogli zdecydować o tym, które zadania będą zrealizowane.

Dokładne zasady Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i tegoroczny harmonogram można znaleźć na stronie lodz.pl/bo.

ZOBACZ TAKŻE