Budżet Obywatelski Łódź 2025. Wszystko, co musisz wiedzieć, by zmieniać miasto!

Trwa XII edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy do 3 czerwca mogą zgłaszać propozycje projektów, które trafią później pod głosowanie, dzięki czemu sami zdecydują, na co miasto wyda niemal 35 milionów złotych!

Zmieniaj miasto!
7 zdjęć
Kino plenerowe
Plac zabaw
Psi park
Zieleniec
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Łódzki Budżet Obywatelski od wielu lat pozwala zmieniać plany i marzenia łodzian w rzeczywistość. Podczas 11. edycji mieszkańcy zgłosili ponad 10 000 projektów, spośród których w głosowaniu wybrali do realizacji ok. 2000 zadań. Szczególną popularnością cieszą się projekty związane z zielenią. Dzięki środkom z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie mogą wypoczywać w otoczeniu przyrody na nowych skwerach, zieleńcach i w parkach. Przy ulicach pojawiły się dodatkowe drzewa i krzewy, zasiano też kwietne łąki, ustawiono budki dla pożytecznych owadów i utworzono psie parki, czyli specjalne przestrzenie dla czworonogów i ich właścicieli.

Na długiej liście projektów zrealizowanych w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego nie brakuje też inwestycji infrastrukturalnych – nowych placów zabaw, chodników i miejsc parkingowych, remontów jezdni czy dróg rowerowych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w Łodzi pojawiły się dodatkowe ławki, kosze na śmieci i psie nieczystości oraz latarnie solarne. Łódzki Budżet Obywatelski pozwala też realizować liczne inicjatywy kulturalne i sportowe – od plenerowych pokazów filmowych, przez koncerty i spotkania naukowe, po spacery nordic walking i treningi unihokeja. Na przestrzeni lat zrealizowano tak wiele projektów, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Korzystać z nich może każdy łodzianin – niezależnie od wieku. 

Budżet Obywatelski 2024/2025

Teraz znowu wszystko jest w rękach mieszkańców! To właśnie oni najlepiej wiedzą, czego potrzeba im i ich sąsiadom. Żeby wziąć udział w tej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego, przydadzą się jeszcze szczypta zaangażowania, garść kreatywności i świetny pomysł, który zdobędzie poparcie innych. 

Pula XII edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego wynosi 34,7 mln zł, z czego na realizację projektów osiedlowych przeznaczonych jest 25,7 mln zł, a na projekty ponadosiedlowe – 9 mln zł.

Mieszkańcy mogą składać projekty dotyczące m.in. zieleni, polityki komunalnej, infrastruktury, zdrowia, kultury czy edukacji i sportu. We wniosku należy wskazać przedmiot i miejsce realizacji inwestycji, jej opis, a także szacunkowy koszt. Na każdym etapie liderzy projektów mogą liczyć na wsparcie pracowników Biura Aktywności Miejskiej, którzy doradzą, jak prawidłowo wypełnić formularz. Wszystkie wnioski są później dokładnie analizowane. Urzędnicy sprawdzają m.in. czy zadanie może zostać zrealizowane we wskazanej lokalizacji i czy wnioskodawca właściwie oszacował jego wartość. Co ważne, efekty danego projektu muszą być później dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta. 

Swoje pomysły łodzianie mogą składać do 3 czerwca drogą elektroniczną, na stronie lodz.pl/bo. Wnioski, które spełnią wszystkie wymagania regulaminu, zostaną dopuszczone do głosowania. Od 1 do 28 października wszyscy mieszkańcy Łodzi swoimi głosami będą mogli zdecydować o tym, które zadania zostaną zrealizowane.

Budżet Obywatelski Łódź 2025. Harmonogram

  • do 3 czerwca – składanie propozycji projektów osiedlowych i ponadosiedlowych 
  • maj, lipiec – analiza i opiniowanie wniosków przez jednostki UMŁ
  • sierpień – posiedzenia komisji
  • wrzesień – składanie odwołań
  • 1–28 października – głosowanie
  • listopad – wyniki XII edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

ZOBACZ TAKŻE