Budżet Obywatelski w Łodzi. Szpalery nowych drzew, krzewy i inne zielone nowości [ZDJĘCIA]

Budżet Obywatelski w Łodzi. Głosujący chętnie wybierają projekty związane z zielenią. Jakie efekty przyniosło to do tej pory?

drzewa
Szpalery nowych drzew powstały w Łodzi dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, fot. LODZ.PL
9 zdjęć
drzewa
drzewa
drzewa
drzewa
drzewa
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego szpalery nowych drzew pojawiły się m.in. wzdłuż ulic Aleksandrowskiej, Retkińskiej, Pienistej i Wierzbowej. Na rogu Pomorskiej i Wschodniej zasadzono krzewy, które mają zasłaniać parkujące tam samochody. Na zieleńcu przy Junackiej i w Parku im. Zaruskiego zakwitną kwietne łąki. 

Budżet Obywatelski w Łodzi dla zwierząt

Dzięki głosom mieszkańców w Łodzi powstają też udogodnienia dla przeróżnych gatunków zwierząt. To m.in. platforma lęgowa dla ptaków na stawie w parku nad Jasieniem, zapewniająca im odpowiednie warunki do rozmnażania i wychowywania młodych. Budki dla jeżyków zawisły na osiedlu im. Montwiłła-Mireckiego – te pożyteczne stworzenia na co dzień pomagają mieszkańcom walczyć z uciążliwymi komarami. Przy ul. Sędziowskiej powstał most dla wiewiórek. Łodzianie dbają też o swoich czworonożnych przyjaciół – dzięki ich głosom w Łódzkim Budżecie Obywatelskim budowane są kolejne psie parki, a w nich urządzenia do tresury i zabawy dla zwierząt.

Wśród zrealizowanych projektów znalazły się też takie, które mają zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza. To na przykład czujniki smogu na Rondzie Solidarności. Dzięki środkom z ŁBO specjalistyczny dron Straży Miejskiej mógł też zimą częściej kontrolować kominy i to, co się z nich wydobywa.

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego jest ponad 240 projektów z kategorii „Tereny zielone i ochrona środowiska”. W sumie mieszkańcy mogą głosować na 799 zadań – 600 osiedlowych i 139 ponadosiedlowych. Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczyło aż 30 mln złotych. Głosowanie trwa tylko do 31 października, więc warto się pospieszyć i już dziś zdecydować, jak zmieni się Łódź. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie lodz.pl/bo.

ZOBACZ TAKŻE