"Przypadkowe" warsztaty z burleski
Rose de Noir (tak brzmi pseudonim artystyczny Magdy Kaczmarek-Rogozińskiej) tańczy, odkąd pamięta. Na początku był to taniec amatorski, hobbystyczny. Nie myślała o tym, aby zostać zawodową tancerką. – Miałam takie przekonanie, że zawodowo trzeba zajmować się czymś poważnym, a taniec to może być tylko dla zabawy – wspomina Rose de Noir.
I tak właśnie, dla zabawy, w jednej ze szkół tańca poznawała taniec brzucha. Pewnego dnia warsztaty zostały odwołane, ale nikt nie poinformował jej, że zajęć nie będzie. W to miejsce pojawiły się warsztaty z burleski.
– Ponieważ już tam byłam, uznałam, że spróbuję i sprawdzę. Nie byłam przekonana do tańca burleskowego. Ale coś zagrało. Po tych warsztatach poszłam na kurs i tak się wciągnęłam, że chodziłam na zajęcia przez około 2 lata – opowiada tancerka.
Wreszcie pojawiła się okazja, żeby zobaczyć prawdziwy burleskowy pokaz na żywo. Magda zdecydowała się skorzystać z okazji.
– Byłam zachwycona, cały show był fantastyczny. I to był ten moment, który doskonale pamiętam, bo uświadomiłam sobie wtedy, „to jest właśnie to, co chcę w życiu robić” – przyznaje artystka.
Pierwszy występ i stres
Pierwszy występ w Warszawie Magda pamięta jako bardzo stresujący. Mimo przygotowania, trema pojawiła się przed wejściem na scenę. – Wyjrzałam przez kurtynę i zdałam sobie sprawę, że na widowni siedzą ludzie, którzy będą na mnie patrzeć. To był duży stres – wspomina Rose.
Występ się udał i od tamtego czasu, czyli od około dziesięciu lat, Magda Kaczmarek występuje solowo na scenie. Rok po roku doskonali swoje występy, wymyślając kolejne numery i zmieniając repertuar. Po pewnym czasie burleska mocno stopiła się z Magdą i jej codziennym życiem.
– Wchodząc do mojego domu, można zobaczyć wiele rekwizytów scenicznych, które stały się wystrojem wnętrz. Burleska jest już dla mnie stylem życia. Ja na przykład idąc na zakupy, nawet spożywcze, myślę sobie, „co by tu się przydało do mojego najnowszego numeru?” – śmieje się artystka.
Jak powstaje show?
Aktualnie Magda występuje kilkadziesiąt razy rocznie. Średnio 5-6 razy w miesiącu. Każdy numer przygotowuje samodzielnie – od stroju, przez muzykę, aż po choreografię. – Czasami inspiruje mnie jakiś utwór muzyczny lub przedmiot, a czasem konkretny temat czy wydarzenie. Dla mnie ważne jest to, że całość przygotowuję sama – opowiada artystka.
Burleska może dotykać różnych tematów, od bardzo poważnych, zmuszających do refleksji, aż po zupełnie lekkie i przyjemne.
– Ja preferuję te drugie. Chcę, by widzowie przychodząc na moje show bawili się i cieszyli, ale też bardzo cenię sobie artystki, które zajmują się na scenie trudnymi tematami – przyznaje Rose de Noir.
Pióra, piękne stroje i… nagość
Charakterystycznymi elementami dla burleski są przerysowane stroje, piękne rekwizyty i nagość. Artystki i artyści burleski często rozbierają się na scenie w trakcie numeru. Jednak nie jest to nagość stuprocentowa, zawsze pozostaje jakiś element garderoby.
– Nasza publiczność jest na tę nagość przygotowana i w pewnym sensie nawet tego oczekuje. A na scenie występują artyści, których ciała nie są idealne i perfekcyjne. W ten sposób otwieramy też naszą publiczność na akceptację ciała i pokazujemy, że otoczka idealności nie jest nikomu do niczego potrzebna.
Rose de Noir organizuje nie tylko pokazy taneczne, ale także warsztaty z burleski. To co jest w nich najważniejsze, to nie sam taniec. Artystka podczas warsztatów przekazuje kobietom ideę tzw. „ciałopozytywności”. – Chcę, by uczestnicy warsztatów pracowali podczas nich nad postrzeganiem swojego ciała, budowali poczucie pewności siebie, poczuli się dobrze we własnej skórze i mogli stanąć przed lustrem, mówiąc sobie „jestem piękna, jestem piękny” – wyjaśnia Rose.
Magdę w roli Rose de Noir można będzie zobaczyć w Łodzi
08.04
Underground Burlesque w klubie KiJ
23.04
Sing Burlesque Happy Birthday w klubie KiJ (show burleskowo-wokalne)