Cesarsko-królewskie wizyty. Wilhelm II i Fryderyk August III odwiedzili Łódź

9 lutego 1915 r. gazety doniosły o pobycie w Łodzi cesarza niemieckiego Wilhelma II, który przybył pociągiem z Berlina na Dworzec Kaliski. Po krótkiej ceremonii powitalnej władca udał się samochodem przez Zgierz i Głowno na inspekcję IX armii.

Wilhelma II (po lewej) i Fryderyk August III (po prawej)
Wilhelma II (po lewej) i Fryderyk August III (po prawej)

Kulminacyjnym punktem odwiedzin była parada wojskowa w parku w Nieborowie. W godzinach wieczornych monarcha ze świtą powrócił do Łodzi, a w wagonie restauracyjnym pociągu cesarskiego odbył się uroczysty obiad, na który zaproszone zostały osoby ze sztabu armii i łódzkiego urzędu gubernialnego. Późnym wieczorem cesarz udał się w drogę powrotną do Berlina.

Rok później, 15 lutego 1916 r. o godz. 16:30 przybył na Dworzec Kaliski król saski Fryderyk August III, ostatni władca Saksonii i feldmarszałek wojsk w czasie I wojny. Witali go na peronie miejscowi notable niemieccy, cywile i wojskowi. Po prezentacji odbyła się rozmowa króla z gubernatorem wojennym Łodzi, gen. von Barthem. Król zszedł po schodkach dworcowych i – chociaż czekały automobile – udał się na spacer do ogrodu przy ul. Pańskiej (park Poniatowskiego). Stamtąd delegacja pojechała do kasyna oficerskiego, a o godz. 19:00 w Sali Złotej Grand Hotelu odbyła się uroczysta kolacja z udziałem króla saskiego.

ZOBACZ TAKŻE