Jako pierwszy stanie budynek Piano, niższy z dwóch planowanych na działce obiektów, który zostanie wybudowany w jej północnej części, od strony ul. Jaracza. Będzie to wysoki na osiem kondygnacji nadziemnych budynek ze 162 nowoczesnymi mieszkaniami, 38 lokalami biurowymi oraz 16 lokalami pod handel i usługi. Dwie podziemne kondygnacje przeznaczone zostaną na garaż podziemny dla mieszkańców i użytkowników lokali.
- ZOBACZ TEŻ: Famuły przy Ogrodowej 24 w Łodzi. Rozpoczęły się prace wewnątrz budynków. Są już pierwsze windy!
W drugim etapie inwestycji wybudowany zostanie budynek Forte – 17-kondygnacyjny wieżowiec, który ma stanąć w miejscu po rozebranym gmachu Gazowni Łódzkiej od strony ul. Uniwersyteckiej. Będzie jednym z najwyższych obiektów w tej części miasta. Z powierzchnią zabudowy 1519 mkw. pomieści 218 mieszkań oraz 6 lokali usługowych. Podobnie jak Piano, Forte także posiadać będzie dwie kondygnacje podziemne z garażem na auta przyszłych mieszkańców.
Nowy kwartał Łodzi
W ramach etapowanej inwestycji powstanie również Plac Miejski – przestrzeń między nowymi budynkami, która ma łączyć funkcje komunikacyjne i rekreacyjne. W zamyśle inwestora ma stać się miejscem spotkań z otwartą przestrzenią publiczną. Zaplanowano także nową drogę łączącą ul. Jaracza z ul. Uniwersytecką, która ułatwi dojazd do nowych budynków, ale też ma stanowić udogodnienie komunikacyjne dla łodzian, wspierając rozwój infrastruktury miejskiej.
Historia miejsca po Gazowni Łódzkiej
Rozebrany w połowie 2024 r. wieżowiec Gazowni Łódzkiej przy ul. Uniwersyteckiej 2/4 został wybudowany w latach 60. XX w. dla Biura Projektów „Chemitex”. Dzięki przebudowie wykonanej w latach 1998-1999 r. zyskał szklane elewacje stając się jednym z pierwszych nowocześnie prezentujących się wysokich budynków w Łodzi. Siedzibą Gazowni Łódzkiej został na początku lat 90. XX w. i pełnił tę funkcję do drugiej dekady XXI w. W 2019 r. obiekt został wystawiony na sprzedaż. Na piątym przetargu gmach wraz z działką kupiła spółka RDG6 należąca do Real Development Group. Nowy właściciel długo nie ujawniał planów wobec parceli (nieoficjalnie mówiło się, że biurowiec ma być przebudowany na mieszkania), nawet przystępując do rozbiórki biurowca, która rozpoczęła się w 2023 r. i zakończyła się w połowie 2024 r.