Co robić w Łodzi w wakacje? TOP8 miejsc, które musisz odwiedzić latem [PRZEWODNIK]

Przygotowaliśmy dla Was propozycje na letnie dni i wieczory w mieście. Kiedy wrócicie z kolonii, obozów i wczasów, wcale nie musicie się nudzić. Lato w Łodzi to mnóstwo imprez, wydarzeń, a także ciekawa oferta miejsc do wypoczynku zarówno aktywnego, jak i tego bardziej leniwego.

fot. ŁÓDŹ.PL
W wakacje w Łodzi nie można się nudzić

Piotrkowska

Latem ul. Piotrkowska zaprasza na wszystkie ulubione przez łodzian cykliczne wydarzenia. W Pasażu Róży rozpoczęły się już przedstawienia dla najmłodszych. Baśniowa Piotrkowska zaprasza w każdą wakacyjną niedzielę. 

2 lipca pod zegar przy ul. 6 Sierpnia wraca z sobotnimi koncertami Songwriter Łódź Festiwal. 

W środy muzyką będzie rozbrzmiewał pasaż Rubinsteina. 6 lipca startuje tu „Piotrkowska Kameralnie”, a dzień później w tym samym miejscu nastąpi inauguracja komediowej sceny – Stand-up zaprasza w każdy czwartek. 

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/lato-na-piotrkowskiej-wracaja-uwielbiane-przez-lodzian-wydarzenia-w-plenerze-id50610/>Lato na Piotrkowskiej. Wracają uwielbiane imprezy plenerowe</link>

Księży Młyn

Fabryczne imperium Karola Scheiblera to nie tylko jedne z najważniejszych łódzkich zabytków. Obok monumentalnych fabryk i kameralnych domów robotniczych mamy również najstarsze łódzkie parki i oraz staw na Jasieniu przy ul. Przędzalnianej.

Księży Młyn to także świetne miejsce na kawę, obiad czy wieczorne spotkanie ze znajomymi w cenionych i lubianych łódzkich kawiarniach i restauracjach. W wakacje nie zabraknie tu także muzycznych atrakcji – przy Kocim Szlaku znowu usłyszymy znanych wykonawców na Letnisku, a w parku Źródliska w altanie koło Palmiarni spotkamy się na jubileuszowej, 10 edycji Koncertów w Altanie.

ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/letnisko-ksiezy-mlyn-2022-wiemy-juz-kto-wystapi-na-letnim-festiwalu-w-lodzi-id49622/>Letnisko Księży Młyn 2022. Wiemy, kto wystąpi na letnim festiwalu</link>

Łagiewniki

W jakimkolwiek wakacyjnych zestawieniu miejskich atrakcji nie może zabraknąć największego łódzkiego lasu. Łagiewniki to wspaniałe miejsce na spacery i leniuchowanie. Mamy tu najstarsze łódzkie zabytki, piękniejące z każdym rokiem kąpielisko w Arturówku, wypożyczalnię sprzętu wodnego, a także zmieniający się w pięciogwiazdkowy hotel pałac Heinzla. 

W lesie czekają na nas rowery wodne, wodny plac zabaw, wyremontowana plaża, mnóstwo tras na piesze i rowerowe wycieczki, czy wreszcie kameralne polany, na których możemy rozłożyć koc i uciec od miejskiego zgiełku. Codziennie.

Domy kultury

To miejsca, które powinniście odkryć na swoich osiedlach, jeśli jeszcze nie mieliście okazji tam wstąpić. Łódzkie domy kultury to coraz prężniej działające lokalne centra ciekawych wydarzeń. Wiele z nich mieści się w wolnostojących budynkach otoczonych ogrodami czy zielenią, a każdy oferuje mieszkańcom ciekawe imprezy, warsztaty i spotkania.

W te wakacje domy kultury – obok stałej oferty wydarzeń – przygotowały także propozycje półkolonii, podczas których dzieci mogą znaleźć nowe hobby lub rozwinąć już posiadane zainteresowania.

ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/polkolonie-w-lodzi-domy-kultury-przygotowaly-bogata-oferte-zajec-warsztatow-i-aktywnosci-id50779/>Półkolonie w Łodzi. Domy kultury przygotowały bogatą ofertę</link>

Park na Zdrowiu

Największy łódzki park poleca się na wakacje. To nie tylko ogromny teren zieleni, ale także wiele dodatkowych atrakcji dla osób w każdym wieku. Mamy tu największy w mieście plac zabaw, Ogród Botaniczny, zoo z Orientarium i aquapark Fala. 

Nie brakuje też oferty dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas – jest profesjonalne ścieżka biegowa i plenerowe siłownie.

Zdrowie to także jedna z filmowych scen Polówki, czyli plenerowego kina pod chmurką. W każdy wtorek po zmroku będziemy mogli przy amfiteatrze obejrzeć najlepsze produkcje światowej kinematografii. Zupełnie bezpłatnie.

ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/letni-festiwal-filmowy-tme-polowka-seanse-czas-zaczac-szczegolowy-program-id51218/>Letni festiwal filmowy TME Polówka. Zobacz szczegółowy program</link>

Stawy Jana, Stefańskiego i na Młynku

W Łodzi nad wodą wypoczywać możemy nie tylko w Arturówku. W południowej części miasta mamy trzy miejsca, w których na rzekach utworzono stawy. Dwa z nich – stawy Jana i Stefańskiego to między innymi kąpieliska. Na Młynku główną atrakcją jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. 

Wszystkie trzy miejsca od lat zmieniają się, powiększając swoją ofertę. To w dużej mierze zasługa łodzian, którzy zdecydowali o budowie placów zabaw, plenerowych siłowni, miejsc grillowych, czy boisk do siatkówki plażowej. Na Stawach Jana w 2022 r. dodatkowo powstała tężnia, a Stawy Stefańskiego od lat już kojarzą się z wake-parkiem, w którym można spróbować swoich sił na desce wodnej.

Baseny

Dla amatorów wodnych kąpieli nie brakuje w Łodzi także basenów. Obok Fali, pływalnie  prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Najnowszym basenem w jego ofercie jest wyremontowana niedawno Anilana na Widzewie. 

Każdy z basenów posiada strefę z brodzikiem dla najmłodszych, a wiele obiektów posiada zjeżdżalnie i place zabaw. Pływalnie MOSiR znajdziemy przy ul. Sobolowej, Wiernej Rzeki i Głowackiego.

Kulturalnie

Na finał może nieoczywista propozycja – łódzkie muzea. Przeżywają prawdziwe oblężenie w jeden dzień w roku – w Noc Muzeów. Tymczasem wcale nie trzeba czekać na to wyjątkowe święto, by zwiedzić je za darmo. Można to robić przez całe wakacje. 

Jest w czym wybierać, w Łodzi mamy ponad 20 różnych instytucji, które posiadają w swoich zbiorach prawdziwe perełki. I praktycznie każdą z nich można odwiedzić bezpłatnie. Jak? Muzea zwykle zapraszają w swoje progi w jeden dzień w tygodniu bez biletu. Goście mogą wtedy oglądać za darmo stałe wystawy. I tak w Muzeum Włókiennictwa będzie to świetna ekspozycja Miasto-Moda-Maszyna, a w Muzeum Kinematografii – Łódź Filmowa. A to tylko dwie z wielu w łódzkiej ofercie.

ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/muzea-w-lodzi-za-darmo-co-warto-w-nich-zobaczyc-ktore-wybrac-przewodnik-id51331/2022/6/25/>Muzea w Łodzi za darmo. Co warto w nich zobaczyć? [PRZEWODNIK]</link>

ZOBACZ TAKŻE