Ambasadorem konkursu jest Rob McBride, który poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i miłośnikiem natury. W swoich mediach społecznościowych relacjonuje spotkania z niezwykłymi drzewami. Od 2015 r. jako ambasador Europejskiego Konkursu Drzewo Roku odwiedza okazy biorące udział w corocznym plebiscycie organizowanym przez Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli.
1 lutego, w dniu rozpoczęcia głosowania na Europejskie Drzewo Roku, Tree Hunter spotka się pod Dębem Fabrykantem z przedstawicielami Urzędu Miasta Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Klubu Gaja i mieszkańcami, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023. – Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku to nie tylko plebiscyt, ale też możliwość promocji miasta i przyrody naszego kraju. Współpraca pomiędzy różnorodnymi podmiotami społecznymi, skupiona na pozytywnym przekazie związanym z przyrodą, ma wielkie oddziaływanie edukacyjne – podkreśla Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Gdzie rośnie Dąb Fabrykant?
Dąb Fabrykant, rosnący w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza, to jedno z ciekawszych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 m. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi, chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitno-fioletowych kwiatów śnieżników i cebulic.
W 2022 r. Dąb Fabrykant zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2022, organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając 5559 głosów internautów. Teraz będzie rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku ze zwycięzcami konkursów w innych krajach Europy.
Głosy na polskie drzewo – Dęba Fabrykanta – można oddawać od 1 lutego przez cały miesiąc na stronie www.treeoftheyear.org