Dąb Fabrykant walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023. Jak zagłosować?

Stoosiemdziesięcioletni Dąb Fabrykant, rosnący w parku Klepacza, to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Przez cały luty będzie rywalizował z 15 innymi drzewami z Europy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023.

dab fabrykant drzewo roku
Dąb Fabrykant ma szansę zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023!
6 zdjęć
dab fabrykant drzewo roku
dab fabrykant drzewo roku
dab fabrykant drzewo roku
dab fabrykant drzewo roku
dab fabrykant drzewo roku
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Ambasadorem konkursu jest Rob McBride, który poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i miłośnikiem natury. W swoich mediach społecznościowych relacjonuje spotkania z niezwykłymi drzewami. Od 2015 r. jako ambasador Europejskiego Konkursu Drzewo Roku odwiedza okazy biorące udział w corocznym plebiscycie organizowanym przez Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli.

1 lutego, w dniu rozpoczęcia głosowania na Europejskie Drzewo Roku, Tree Hunter spotka się pod Dębem Fabrykantem z przedstawicielami Urzędu Miasta Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Klubu Gaja i mieszkańcami, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023. – Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku to nie tylko plebiscyt, ale też możliwość promocji miasta i przyrody naszego kraju. Współpraca pomiędzy różnorodnymi podmiotami społecznymi, skupiona na pozytywnym przekazie związanym z przyrodą, ma wielkie oddziaływanie edukacyjne – podkreśla Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. 

Gdzie rośnie Dąb Fabrykant?

Dąb Fabrykant, rosnący w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza, to jedno z ciekawszych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 m. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi, chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitno-fioletowych kwiatów śnieżników i cebulic. 

W 2022 r. Dąb Fabrykant zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2022, organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając 5559 głosów internautów. Teraz będzie rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku ze zwycięzcami konkursów w innych krajach Europy. 

Głosy na polskie drzewo – Dęba Fabrykanta – można oddawać od 1 lutego przez cały miesiąc na stronie www.treeoftheyear.org

ZOBACZ TAKŻE