Daniel Libeskind Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. Czym zasłynął?

Daniel Libeskind, znany amerykański architekt i planista miejski, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Uroczyste wręczenie odbyło się we wtorek, 29 listopada w Małej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi.

Daniel Libeskind
Daniel Libeskind został Honorowym Obywatelem Łodzi, fot. Paweł Łacheta
3 zdjęcia
Daniel Libeskind
Daniel Libeskind
Daniel Libeskind
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Sławę i uznanie na całym świecie zyskał dzięki wizjonerskim projektom budynków przypominających niesamowite rzeźby. Był też wykładowcą wielu uczelni w Ameryce Północnej i Europie. Daniel Liebeskind był ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Honorowe Obywatelstwo jest szczególnym wyróżnieniem  za godną najwyższego uznania działalność na rzecz promocji naszego Miasta.

– Mam nadzieję, że pobyt w Łodzi – mieście w którym pan się urodził i spędził wczesne lata dzieciństwa – i kolejne spojrzenie na nasze miasto, z perspektywy ostatnich lat, jest dla pana dobrym przeżyciem. My, łodzianie, jesteśmy dumni, że jest pan jednym z nas. Dlatego dziś mam zaszczyt wręczyć panu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Proszę przyjąć ten honor z najlepszymi życzeniami od wszystkich mieszkańców naszego miasta – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska

Łódzkie korzenie Daniela Libeskinda

Libeskind urodził się w Łodzi i choć w wieku 11 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Izraela, do dziś podkreśla swoje łódzkie korzenie. – Łódź nie jest zwykłym miastem, to moje miasto. Tu niegdyś połączyły się cztery kultury i tu funkcjonowały w symbiozie. Czuję, że miasto nas wzywa do tego, żeby je ożywić i odnowić jego kulturową tożsamość. I nie chodzi tu tylko o odnowienie budynków, ale o wykorzystanie jego ducha… – mówił podczas jednej z wizyt w naszym mieście.

ZOBACZ TAKŻE