Do Orientarium Zoo Łódź przyjechał zagrożony gatunek. To koziorożce syberyjskie [ZDJĘCIA]

Do Orientarium Zoo Łódź przyjechało stado samic koziorożca syberyjskiego. Spotkać je można na wybiegu zewnętrznym makaków japońskich.

koziorożec
Do Orientarium Zoo Łódź przyjechał zagrożony gatunek
6 zdjęć
koziorożec
koziorożec
koziorożec
koziorożec
koziorożec
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Koziorożce syberyjskie to duże, mocno zbudowane zwierzęta. – Samce mogą mierzyć do 110 centymetrów w kłębie, przy wadze dochodzącej nawet do 130 kilogramów. Samice tego gatunku są zdecydowanie mniejsze, ich waga nie przekracza zazwyczaj 40 kilogramów. Zwierzęta te wyróżniają bardzo długie, grube, zakręcone rogi, mierzące u samców od 100 do 148 centymetrów długości, natomiast samice posiadają rogi znacznie cieńsze oraz krótsze, mierzące najwyżej 38 centymetrów – mówi Piotr Tomasik, edukator Orientarium Zoo Łódź. 

Koziorożce – gatunek odporny na skrajne warunki

Koziorożce syberyjskie żyją w górach Azji Środkowej na wysokości dochodzącej nawet do 5000 m n.p.m. Większość swojego życia spędzają na stromych, górskich zboczach powyżej linii drzew.  

Koziorożce te żywią się  głównie trawami oraz ziołami porastającymi wysokie partie gór. Są to zwierzęta bardzo wytrzymałe na głód,  podczas zimy nie schodzą do lasów w poszukiwaniu większej ilości pożywienia, lecz zadowalają się roślinnością ukrytą pod śniegiem. Życie w tak skrajnie trudnych warunkach powoduje, że zasięg występowania koziorożców praktycznie nie pokrywa się z obszarem występowania innych kopytnych, dzięki czemu nie występuje konkurencja pokarmowa.  

Jak żyją koziorożce syberyjskie?

Koziorożce syberyjskie żyją w stadach, których liczebność waha się od kilku do kilkudziesięciu osobników. Grupa składa się z samic oraz potomstwa. Samce dołączają do stad tylko w okresie rui, a przez pozostałą część roku żyją  w niedużych stadach kawalerskich. Najstarsze samce nie biorące już udziału w reprodukcji żyją samotnie.  

W sytuacji zagrożenia młode osobniki beczą, natomiast dorosłe wydają dźwięki przypominające gwizdy. Zaalarmowane w ten sposób stado ucieka, próbując zgubić napastnika na stromych zboczach.  

Orientarium Zoo Łódź przyjęło gatunek zagrożony

Ludzie polują na koziorożce syberyjskie dla mięsa, skór oraz by pozyskać wyjątkowe trofea w postaci imponujących rogów. W warunkach naturalnych średnia długość życia tych zwierząt to osiem, dziewięć lat, a maksymalnie mogą przeżyć lat siedemnaście. W ogrodach zoologicznych czas ten wydłuża się do dwudziestu kilku lat. 

Nowy gatunek można oglądać codziennie, w godzinach otwarcia Orientarium – 9:00 – 17:00 (ogród zewnętrzny czynny do 15:30).

ZOBACZ TAKŻE