Dojazd do A1 z Łodzi: budowa trasy Górna nie zwalnia [ZDJĘCIA Z DRONA]

Nowy dojazd do autostrady widać już dobrze z lotu ptaka. W przyszłym roku skorzystamy z nowego odcinka trasy Górna, którym wyjedziemy prosto na autostradę w góry.

fot. Radosław Jóźwiak
Budowa trasy Górna nie zwalnia
10 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Budowa trzeciego etapu Trasy Górna to jedna z ważniejszych inwestycji w Łodzi. Nie tylko połączy istniejący już odcinek z węzłem na autostradzie A1. Pozwoli też na uruchomienie i obsługę komunikacyjną nowych obszarów inwestycyjnych o powierzchni 44 ha. Na tych terenach działa już pierwszy budynek Amazon. Uruchomienie nowego podłączenia do autostrady pozwoli na przeniesienie całego ruchu samochodów ciężarowych z obecnego wjazdu od ul. Józefów.

Trasę Górna już widać

Budowa przebiega bardzo sprawnie. Wykonawca wszedł właśnie na skrzyżowanie z ul. Brójecką, gdzie zrywa nawierzchnię i przebuduje kanalizację. Gotowa jest już 1/3 kolektora kanalizacji deszczowej, trwa budowa wodociągu i przepustów. Prace przy wzmocnieniu podłoża wynoszą już 90 proc., a przy wykopach i nasypach – 70 proc. 

Przebieg trasy Górna dobrze widać z lotu ptaka. Dzięki zdjęciom lotniczym łatwo wyobrazić sobie przyszły kształt dojazdu do autostrady. 

Dojazd do A1

Nowy odcinek o długości nieco ponad 7 km połączy już istniejący fragment trasy od ul. Rzgowskiej z węzłem Łódź Górna na autostradzie A1. Niemal 5 km to zadanie miasta, pozostały fragment zbuduje Zarząd Dróg Wojewódzkich. 

Nowa droga będzie mieć na czterech skrzyżowaniach z drogami lokalnymi ronda – z ul. Nowe Górki, Bronisin, Brójecką i św. Rafała Kalinowskiego. Nie zabraknie chodników, drogi rowerowej i nowej zieleni. Posadzonych zostanie blisko 3000 drzew oraz ponad 22 tysiące krzewów, tysiące bylin i traw ozdobnych.


Projekt pn. "Budowa dojazdu do węzła na autostradzie A1 – budowa III Etapu Trasy Górna" realizowany na mocy uchwały Nr 1/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 5 stycznia 2022 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Współfinansowanie krajowe z budżetu państwa 12 542 421,20

ZOBACZ TAKŻE