Duże zmiany w NFZ w 2023 r. Nocna pomoc na SOR, e-rejestracja i co jeszcze?

W 2023 r. system ochrony zdrowia w Polsce czeka kilka ważnych zmian. Będą one dotyczyć nie tylko leczenia specjalistycznego, ale także m.in. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Wystartować ma Krajowa Sieć Onkologiczna. W planach jest także wdrożenie e-rejestracji, która ma poprawić dostęp do lekarzy.

W 2023 r. system ochrony zdrowia w Polsce czeka kilka ważnych zmian, fot. ŁÓDŹ.PL

Najbardziej ma zmienić się sposób leczenia pacjentów z nowotworami. Choć zapowiedzi były szumne i Krajowa Sieć Onkologiczna miała wystartować z początkiem roku, to odpowiednia ustawa jest dopiero szykowana (we wtorek przyjął ją rząd). W założeniu każdy pacjent chory na raka ma mieć swojego koordynatora, który będzie prowadził go przez cały okres leczenia. Szpitale i placówki mają zostać podzielone na kategorie, a dostęp do terapii ma być równy w cały kraju. Tyle założeń, bo sieć jeszcze przecież nie powstała.

Nocna pomoc na SOR

Kolejną ważną i zapowiadaną dopiero zmianą jest reorganizacja Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia chce, żeby przy każdym SOR-ze powstała przychodnia świadcząca nocną i świąteczną pomoc medyczną. Chodzi przede wszystkim o odciążenie oddziałów, na które często zgłaszają się pacjenci z błahymi dolegliwościami. Według danych Ministerstwa, ogromna większość osób, które zgłaszają się na SOR-y, w ogóle nie powinna tam trafiać. Teraz mają być kierowani do osobnej przychodni.

Opieka koordynowana w POZ

W tym roku ma w pełni zacząć działać tzw. „opieka koordynowana”. Do tej pory do programu przystąpiły tylko niektóre i chętne przychodnie. W planach jest zwiększenie zakresu badań specjalistycznych, które można wykonać w placówkach POZ. To z kolei ma zmniejszyć kolejki do specjalistów, którzy będą obciążeni.

E-rejestracja – do lekarza przez internet

Prawdziwą jednak rewolucją ma być zapowiadana centralna elektroniczna kolejka do lekarzy, czyli e-rejestracja. Docelowo możliwość umówienia wizyty ma pojawić się w internetowym koncie pacjenta i będzie działać podobnie do funkcjonujących już e-recept. Pilotaż tego rozwiązania trwał do tej pory w kilku miastach. Teraz ma pojawić się już w całej Polsce.

ZOBACZ TAKŻE