Jak prawidłowo dbać o zęby? Tych zasad warto przestrzegać! [PORADNIK]

Piękny uśmiech to marzenie wielu z nas. Aby zachować go możliwie jak najdłużej, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących higieny jamy ustnej. Sprawdź, jak powinno wyglądać codzienne, prawidłowe dbanie o zęby.

Piękny uśmiech to marzenie wielu z nas. Aby zachować go możliwie jak najdłużej, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących higieny jamy ustnej, fot. OlgaGimaeva/envato.com

Dlaczego mycie zębów jest takie ważne?

Piękne zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Z przeprowadzonych badań wynika, że u osób z zapaleniem przyzębia oraz dużymi brakami w uzębieniu zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, problemów z układem pokarmowym czy cukrzycy. 

Podstawą higieny jamy ustnej jest mycie zębów. Polega ono na szczotkowaniu ich min. 2 razy dziennie – rano i wieczorem, po ostatnim posiłku. Zabieg ten ma na celu usunięcie płytki nazębnej, czyli lepkiej warstwy zawierającej bakterie, która jest główną przyczyną rozwoju próchnicy. Bardzo ważne jest, aby nie zapominać o myciu zębów przed snem. Dlaczego? W nocy organizm produkuje mniej śliny, która stanowi naturalną ochronę dla uzębienia. Jest ona także ważnym nośnikiem składników mineralnych, takich jak jony wapnia i jony fosforanowe, które są potrzebne do przywrócenia i utrzymania prawidłowego pH w jamie ustnej. Podczas snu, gdy zmniejsza się jej wydzielanie, wzrasta ryzyko próchnicy. Dodatkowo, po całym dniu jedzenia, bakterie płytki nazębnej mają idealną pożywkę w postaci nieusuniętych resztek pokarmowych.

PAMIĘTAJ: Jeśli należysz do osób, które myją zęby po każdym posiłku, poczekaj co najmniej pół godziny po spożyciu kwaśnych napojów i pokarmów. Kwasy demineralizują szkliwo (powodują utratę substancji mineralnych ze szkliwa zęba), przez co staje się ono wrażliwe na uszkodzenia.

Jak prawidłowo myć zęby?

Zęby należy szczotkować co najmniej 3 minuty przy użyciu zwykłej szczoteczki i 2 minuty w przypadku szczoteczki elektrycznej, w tym sonicznej. Nie mniej ważna niż długość mycia jest jego technika. Tu bardzo ważna jest precyzja. Oto krótka instrukcja prawidłowego mycia zębów.

  • Rozpocznij mycie od zewnętrznych części zębów. Jeśli używasz manualnej szczoteczki, wykonuj ruchy okrężne i wymiatające.
  • Myjąc zęby trzonowe, staraj się sięgać szczoteczką jak najdalej, by nie ominąć żadnego zakamarka – jest to szczególnie ważne w przypadku ósemek.
  • Wyszczotkuj zęby od wewnątrz.
  • Delikatnie umyj części dziąsła znajdujące się bezpośrednio nad zębami.
  • Wypłucz usta wodą.

Nie tylko szczotkowanie

Mycie szczoteczką to nie wszystko – codziennie używaj też nici dentystycznej w celu usunięcia z przestrzeni pomiędzy zębami resztek jedzenia. Za pomocą piłujących ruchów przeprowadź nitkę w miejsce stykania się zębów aż do brzegu dziąsłowego. Zabieg ten wykonuj najlepiej przed szczotkowaniem wieczornym. Nie zapominaj też o wyczyszczeniu języka – możesz do tego użyć szczoteczki lub specjalnej skrobaczki. 

Aby mieć piękny uśmiech, poza codzienną higieną jamy ustnej należy również regularnie oczyszczać zęby z kamienia nazębnego oraz zgłaszać się do stomatologa na kontrolne przeglądy – min. co 6 miesięcy. Warto też wyeliminować z diety produkty zawierające cukry proste (np. słodycze, ciasta i ciasteczka, słodkie napoje i soki), które bakterie przetwarzają w kwasy przyczyniające się do spadku pH i demineralizacji szkliwa zębów. Dietę warto wzbogacić w produkty zawierające wapń, fosfor, magnez i witaminę D3, które pozytywnie wpływają na zęby i dziąsła.

ZOBACZ TAKŻE