Eko Ogród w IX LO w Łodzi. To sala lekcyjna, w której aż chce się uczyć [ZDJĘCIA]

Przy IX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi zrobiło się naprawdę zielono. W Eko Ogrodzie uczniowie będą uczyć się o ekologii, a mieszkańcy – odpoczywać w cieniu drzew. To przestrzeń stworzona w ramach projektu Łódzkie Szkoły dla Klimatu, a w części także ze środków Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
8 zdjęć
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Eko Ogród IX Liceum Ogólnokształcącego pełni nie tylko funkcje estetyczne. To wyjątkowe miejsce ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Powstał tam naturalny i różnorodny ekosystem, a sama przestrzeń została podzielona na kilka stref (np. ogrody leśny, warzywny i deszczowy, w którym roślinność podlewana jest deszczówką pochodzącą ze zbiornika retencyjnego). W Eko Ogrodzie pojawiły się też nowe drzewa i krzewy. Wybrano takie gatunki, które niezależnie od pory roku pochłaniają duże ilości zanieczyszczeń z powietrza i gleby. Rosną tam również miododajne rudbekie, krwawniki i jeżówki, które w miejskim środowisku zapewniają pożywienie dla pożytecznych owadów – pszczół i trzmieli. Schronienie wśród zieleni znajdą też inne zwierzęta – pająki, ptaki, gady, płazy i mniejsze ssaki, na przykład jeże, które mogą odpocząć w specjalnych budkach. 

Eko Ogród stanie się dla uczniów zieloną salą lekcyjną – będą tam prowadzone terenowe zajęcia z biologii, geografii, a nawet języków obcych. Ich wspólny mianownik to nauka o bioróżnorodności środowiska i jego ochronie. 

Ekologiczne IX LO w Łodzi

IX Liceum Ogólnokształcące nie od dziś stawia na ekologię. To pierwsza szkoła w Łodzi, na dachu której zamontowano instalację fotowoltaiczną o niebagatelnej mocy 24,3 kWp. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 55 tysięcy złotych rocznie. Podczas lekcji ekologii uczniowie wraz z nauczycielami na bieżąco monitorują wydajność instalacji. Dodatkowo w szkole zamontowano pompę ciepła, a każdy kran w placówce został wyposażony w nowoczesny eko-perlator, czyli specjalne urządzenie, które ogranicza zużycie wody z 12 litrów na minutę do 3,5. Te nowoczesne rozwiązania na miarę XXI wieku pozwalają oszczędzać pieniądze. Jednak w tym przypadku najważniejsze jest to, by uczniowie wiedzieli, że każdy może zatroszczyć się o środowisko.

A to nie koniec ekologicznych inwestycji w IX LO – jeszcze w tym roku na terenie szkoły staną eko-latarnie, w przyszłości planowana jest też budowa turbiny wiatrowej.  

Łódzkie szkoły dla klimatu

Projekt realizowany w roku szkolnym 2022-2023 wraz z partnerami – Ośrodkiem Działań Edukacyjnych „Źródła" oraz Echo Investment, Dell Technologies i Fundacją PWC. To pilotaż dedykowany wypracowaniu i wprowadzeniu metodyki nauczania przez doświadczanie. Jej głównym celem jest pogłębienie efektu edukacyjnego, by wywołać trwałą zmianę postaw odbiorców (uczniów, nauczycieli, rodziców) w zakresie poszanowania siebie, innych ludzi oraz środowiska. 

Głównym elementem części edukacyjnej projektu był eksperyment poświęcony deficytowi zasobów. Uczestnicy eksperymentu, pod okiem psychologa, musieli zmierzyć się z problemem ograniczonego dostępu do codziennych udogodnień, takich jak woda, prąd, dostęp do internetu, próbowali podróżować jedynie ekologicznymi środkami transportu, ograniczać dietę mięsną i zerwać z nawykiem marnowania jedzenia.

Integralną częścią projektu jest jego część inwestycyjna: 6 szkolnych wielofunkcyjnych przestrzeni zieleni, z wykorzystaniem rozwiązań ekologicznych. Przewidziano w nich miejsce na nasadzenia drzew i krzewów, ścieżki sensoryczne, uprawę małych warzywników czy też ogrody deszczowe. To dla uczniów i pracowników szkoły sposobność codziennego obcowania z naturą i możliwość prowadzenia zajęć poza budynkiem szkoły. Dodatkową atrakcją jest wkomponowanie w wybrane miejsca elementów łódzkiego detalu architektonicznego. Wplecenie ich w przestrzeń zieleni to nie tylko ciekawe nawiązanie do miejskiego dziedzictwa, ale również dowód na pomysłowe ponowne wykorzystanie przedmiotów, zgodnie z ekologiczną zasadą „reuse".

Miejskie szkoły biorące udział w projekcie to: Szkoła Podstawowa nr 23, Szkoła Podstawowa nr 37, Szkoła Podstawowa nr 111, IX Liceum Ogólnokształcące, XXIV Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1.

ZOBACZ TAKŻE