Eko Ogród w IX LO w Łodzi. To sala lekcyjna, w której aż chce się uczyć [ZDJĘCIA]

Przy IX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi zrobiło się naprawdę zielono. W Eko Ogrodzie uczniowie będą uczyć się o ekologii, a mieszkańcy – odpoczywać w cieniu drzew. To przestrzeń stworzona w ramach projektu Łódzkie Szkoły dla Klimatu, a w części także ze środków Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
8 фотоs
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
Eko Ogród w IX LO w Łodzi
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (8)

Eko Ogród IX Liceum Ogólnokształcącego pełni nie tylko funkcje estetyczne. To wyjątkowe miejsce ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Powstał tam naturalny i różnorodny ekosystem, a sama przestrzeń została podzielona na kilka stref (np. ogrody leśny, warzywny i deszczowy, w którym roślinność podlewana jest deszczówką pochodzącą ze zbiornika retencyjnego). W Eko Ogrodzie pojawiły się też nowe drzewa i krzewy. Wybrano takie gatunki, które niezależnie od pory roku pochłaniają duże ilości zanieczyszczeń z powietrza i gleby. Rosną tam również miododajne rudbekie, krwawniki i jeżówki, które w miejskim środowisku zapewniają pożywienie dla pożytecznych owadów – pszczół i trzmieli. Schronienie wśród zieleni znajdą też inne zwierzęta – pająki, ptaki, gady, płazy i mniejsze ssaki, na przykład jeże, które mogą odpocząć w specjalnych budkach. 

Eko Ogród stanie się dla uczniów zieloną salą lekcyjną – będą tam prowadzone terenowe zajęcia z biologii, geografii, a nawet języków obcych. Ich wspólny mianownik to nauka o bioróżnorodności środowiska i jego ochronie. 

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ