Elektrośmieci, stare meble i nietypowe odpady. Co z nimi zrobić w Łodzi? [INFORMATOR]

Masz stare meble, opony czy zużyty sprzęt RTV lub AGD i chcesz się ich pozbyć? Możesz oddać je do specjalnych punktów lub poczekać na dzień ich wywozu. Chroń środowisko i sprawdź, co zrobić z nietypowymi odpadami, które nie powinny znaleźć się w tradycyjnych pojemnikach.

zbiórka odpadów
Co zrobić z nietypowymi odpadami?
4 zdjęcia
zbiórka odpadów
zbiórka odpadów
zbiórka odpadów
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci regularnie odbierają z osiedli odpady wielkogabarytowe. Zaliczają się do nich np. stare kanapy i łóżka, meble ogrodowe, lustra, dywany, od lat nieużywane narty, sanki i rowery, wózki dziecięce, obrazy czy duże zabawki. W wyznaczonym dniu należy wystawić je przed dom lub obok pergoli na śmieci. Na osiedlach domów wielorodzinnych są one odbierane co 10 dni, wśród zabudowy jednorodzinnej – dwa razy w roku.

Odpady wielkogabarytowe. Co nimi nie jest?

Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy przedmiot dużych rozmiarów zalicza się do odpadów wielkogabarytowych. To na przykład wszelkiego rodzaju części budowlane i poremontowe, takie jak okna i ramy okienne, deski, belki, panele, drzwi i futryny, wanny, kabiny prysznicowe, kaloryfery, zużyty sprzęt RTV i AGD oraz części samochodowe. Takie niepotrzebne przedmioty powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

W Łodzi działają trzy PSZOK-i: przy ul. Granicznej 2, Kasprowicza 10 oraz Zamiejskiej 1. Tam właściciele nieruchomości mogą bezpłatnie oddać te odpady, które sprawiają im kłopot. To na przykład popsute urządzenia RTV i AGD, baterie, świetlówki, farby i tusze, zgrabione liście, trawa, przeterminowane leki, odzież i materiały tekstylne czy opakowania zrobione z tworzyw sztucznych i tektury. Każdy łodzianin ma też prawo miesięcznie oddać do PSZOK-u 1500 kg gruzu i odpadów wielkogabarytowych oraz cztery opony rocznie.

Co zrobić z elektrośmieciami?

Do tradycyjnych pojemników nie wolno wyrzucać elektrośmieci. W zużytym sprzęcie znajdują się niebezpieczne substancje chemiczne, m.in. freon, kadm, brom, ołów czy rtęć, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale mogą też stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Drobne urządzenia RTV i AGD powinny trafić do wyznaczonych punktów lub specjalnych, czerwonych pojemników – w Łodzi jest ich ponad sto. Można do nich wrzucać na przykład tostery, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, laptopy, ładowarki, suszarki, ciśnieniomierze i zabawki elektroniczne, czyli wszystko to, co działało na prąd lub baterie i zmieści się do otworu pojemnika. Z tej opcji bezpłatnie może skorzystać każdy łodzianin, który chce pozbyć się niepotrzebnego sprzętu w bezpieczny i ekologiczny sposób. Lista wszystkich punktów dostępna jest na stronie UMŁ.

Apteki w Łodzi przyjmą leki i termometry

Termometry rtęciowe i przeterminowane leki są utylizowane inaczej niż pozostałe odpady komunalne. Dlatego nie wolno wyrzucać ich do tradycyjnych koszy na śmieci. W pięciu łódzkich aptekach (ul. Lutomierska 1, ul. Zawiszy Czarnego 26, ul. Łączna 28, al. Piłsudskiego 31, ul. Czernika 10) ustawiono specjalne pojemniki, do których można wrzucać pastylki, drażetki, maści, syropy czy aerozole.

Warto pamiętać, że wszystkie odpady komunalne odbierane są zgodnie z obowiązującym dla każdego osiedla harmonogramem. Firmy zajmujące się ich wywozem zabierają je w wyznaczonym dniu od godziny 6:00 rano, dlatego wszystkie śmieci warto wystawić wcześniej. Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych, w  tym również wielkogabarytowych i zielonych są dostępne na stronie internetowej lodz.pl/dla-mieszkancow.

Link do harmonogramu wywozu odpadów komunalnych: uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/harmonogramy-odbioru-odpadow/

ZOBACZ TAKŻE