Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO. Czy trafi do sprzedaży? Głosuj! [ZDJĘCIA]

Zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera, europejska perełka secesji przemysłowej, jest inspiracją dla wielu osób. Łodzianin Michał Duda zbudował model Elektrowni z klocków LEGO. Projekt ten został właśnie zgłoszony do konkursu LEGO IDEAS. Dzięki Waszym głosom ma szansę trafić do oficjalnej sprzedaży! Nie zwlekaj, głosuj!

Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO
Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO. Czy trafi do sprzedaży? Głosuj! fot. fot. Patryk Grądys
16 zdjęć
Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO
Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO
Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO
Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO
Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO
ZOBACZ
ZDJĘCIA (16)

>>Żeby zobaczyć Elektrownię Karola Scheiblera z klocków LEGO, kliknij w galerię powyżej!<<

LEGO IDEAS to międzynarodowy konkurs mający na celu projektowanie i tworzenie z różnego rodzaju przedmiotów, budynków czy struktur wykonanych z klocków LEGO. Na zgłoszone przez uczestników prace głosują internauci z całego świata, a każdy projekt po otrzymaniu 10 000 głosów przechodzi do finału, w którym ma szansę trafić do regularnej sprzedaży.

Elektrownia Karola Scheiblera to zrewitalizowany zabytek zlokalizowany na terenie Fuzji, kompleksu po dawnych zakładach włókienniczych Scheiblerów. Posiada dwie zapierające dech w piersiach ogromne przestrzenie – kotłownię z olbrzymim piecem oraz maszynownię z dawnymi urządzeniami i urzekającymi gigantycznymi witrażami. Zdobiony ornamentami 80.metrowy komin uzupełnia panoramę Łodzi. Elektrownia Scheiblera opowiada nam wszystkim swoją niezwykłą ponad stuletnią historię, której teraz każdy może stać się częścią.

Budując ten model, chciałem oddać hołd pięknemu w swojej idei trendowi w rozwoju miast - rewitalizacji, czyli przywracaniu z powrotem mieszkańcom miasta starych, zapomnianych, zamkniętych poindustrialnych przestrzeni. Idealnym symbolem tego procesu jest właśnie Elektrownia - unikat w skali europejskiej (przemysłowa elektrownia wybudowana w zdobnym stylu secesyjnym), która została przywrócona do życia i z duchem współczesności reprezentuje obecnie pełną zieleni przestrzeń otwartą na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe i spędzanie wolnego czasu. Stworzona z rozmachem budowla dziś ożywa, łącząc historię z nowoczesnością, niezmiennie zachwycając swoich gości – mówi Michał Duda, pracownik Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, twórca modelu zabytkowej Elektrowni.

Model tej wyjątkowej budowli składa się z 2 992 klocków, a jego wymiary to 52 cm x 27 cm. Natomiast komin o wysokości 44 cm zbudowany jest ze 112 łukowych klocków. Elektrownia posiada zdejmowany dach, by móc wygodnie zajrzeć do środka. Zamontowane we wnętrzu budowli oświetlenie uwypukla piękno kolorowych, secesyjnych witraży w oknach, do wykonania których wykorzystanych zostało 272 półprzezroczystych klocków. Z kolei ozdobne łuki nad oknami zostały zrobione poprzez sprytne przymocowanie klocka-rogala w kolorze białym.

Głosować można na stronie: https://ideas.lego.com/projects/ced51ca7-85c9-4fa5-9a60-b029cfbed064
Wystarczyć zalogować się poprzez Facebooka lub konto Google.  

ZOBACZ TAKŻE