Europejski Dzień Prostaty. Jakie są objawy chorób prostaty? Kiedy iść do lekarza? [PORADNIK]

Europejski Dzień Prostaty został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne w 2006 r. Obchodzony jest 15 września i ma na celu zwiększanie świadomości społecznej w zakresie chorób gruczołu krokowego oraz zachęcanie mężczyzn do ich profilaktyki. Poznaj objawy schorzeń prostaty i dowiedz się, dlaczego warto się regularnie badać.

fot. Envato Elements
Regularne badania profilaktyczne to podstawa walki z prostatą

Gruczoł krokowy (inaczej stercz) pełni ważną rolę w organizmie mężczyzny. To właśnie dzięki niemu mężczyźni są zdolni do prokreacji. Prostata jest częścią męskiego układu moczowo-płciowego, a jej choroby rozwijają się głównie u panów w podeszłym wieku. Zalicza się do nich łagodny rozrost stercza, ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu oraz raka prostaty, który jest wyleczalny pod warunkiem wykrycia go we wczesnym stadium.

Łagodny rozrost stercza

Łagodny rozrost stercza polega na powiększaniu się (wraz z wiekiem) gruczołu prostaty. Ten naturalny proces może jednak być przyczyną zaburzeń w oddawaniu moczu. Do objawów schorzenia należą:

  • słaby strumień moczu,
  • słabnięcie strumienia moczu pod koniec jego oddawania,
  • zwłoka w wypływie moczu,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Aby nie dopuścić do powikłań, powyższe symptomy warto skonsultować z lekarzem.

Ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest często występującą dolegliwością. Stan ten może powodować częstsze oddawanie moczu, towarzyszące temu trudności lub ból oraz pieczenie w cewce moczowej. Wystąpić może także gorączka oraz ból w dolnej części pleców, w pachwinie lub kroczu. Ostre zapalenie gruczołu krokowego zdarza się rzadziej, ale jego objawy są bardziej nasilone. W razie ich zaobserwowania należy udać się do lekarza.

Rak prostaty

Rak prostaty atakuje komórki gruczołu krokowego. Do sygnałów, których nie należy bagatelizować, należą:

  • trudności lub ból przy oddawaniu moczu,
  • częste wizyty w toalecie, zwłaszcza w nocy,
  • nagląca konieczność oddania moczu,
  • krew w moczu lub w nasieniu,
  • impotencja.

Mimo że coraz więcej mówi się o profilaktyce raka stercza, mężczyźni wciąż zwlekają z wizytą u lekarza. Powodem takiego zachowania jest wstyd i lęk przed badaniem przezodbytniczym, które w rzeczywistości jest bezbolesne i trwa tylko chwilę, a może uratować życie. 

Wczesna diagnoza ułatwia leczenie

Warto wiedzieć, że wczesne zdiagnozowanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse pacjenta na całkowite wyzdrowienie. Nowotwór wykryty w późnym stadium może już naciekać na okoliczne narządy oraz dawać przerzuty do kości czy płuc. W takim przypadku leczenie jest bardziej agresywne i, niestety, mniej skuteczne. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka. Lekarze uważają, że mężczyźni powyżej 50. roku życia powinni raz w roku być badani przez urologa oraz wykonywać pomiar PSA (markera przerostu prostaty). Europejski Dzień Prostaty spełnia ważną rolę w przypominaniu i zachęcaniu mężczyzn do wykonywania tych badań.

ZOBACZ TAKŻE