Fabryki przy Sienkiewicza w trakcie metamorfozy. Były ruinami, będą perłami [WIZUALIZACJE]

Najpierw wielką metamorfozę przeszedł pasaż Schillera. Teraz pięknieją dwie znajdujące się tuż obok niego zabytkowe fabryki. W budynkach, które jeszcze niedawno straszyły, powstają nowoczesne biura i pracownie dla artystów.

Fabryki przy Sienkiewicza w trakcie metamorfozy
Fabryki przy Sienkiewicza w trakcie metamorfozy
11 zdjęć
Fabryki przy Sienkiewicza w trakcie metamorfozy
Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61 - wizualizacja
Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61 - wizualizacja
Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61 - wizualizacja
Fabryka przy ul. Sienkiewicza 61 - remont
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Fabryki przy ul. Sienkiewicza 61A i 63 to część bogatej historii przemysłowej Łodzi. Już pod koniec XIX w. działały tu przędzalnia kamgarnu Kopela oraz fabryka pończoch Józefowicza. Obiekty wielokrotnie zmieniały właścicieli i przeznaczenie – na przestrzeni lat były tu m.in. tkalnia wyrobów wełnianych i bawełnianych oraz fabryka knotów i sznurowadeł. Z czasem budynki opustoszały i popadły w ruinę. Na szczęście już wkrótce powróci do nich życie.

Co słychać na placu budowy?

W budynku pod numerem 61A zakończono już prace konstrukcyjne i zamontowano windy. Robotnicy układają instalacje - wszystkie zostaną wymienione na nowe. Trwa także montaż ścian działowych i okien. W korytarzach kładzione są płytki, a na klatkach schodowych tynki. Wkrótce ma rozpocząć się malowanie. Sąsiednia fabryka ma już nowe stropy, żelbetowy szyb windowy i schody. Trwa wykonywanie więźby dachowej i remont ceglanych elewacji, kończone jest również wstawianie okien. Ponadto rozpoczął się także montaż instalacji elektrycznych.

Co tu powstanie?

Na parterze fabryki przy ul. Sienkiewicza 61A po remoncie powstaną dwa lokale usługowe, a na wyższych piętrach – biura magistratu. W budynku pod numerem 63 znajdą się biura, lokale usługowe i pracownie artystyczne. W planach jest także skwer z placem zabaw, małym amfiteatrem i tarasem restauracji. Podwórko – co jest standardem przy łódzkich inwestycjach – będzie zielone. Posadzone zostaną graby i klony oraz kwiaty, krzewy i trawy ozdobne. Pojawią się też nowe ławki i siedziska, stojaki na rowery oraz latarnie.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE