Filtry przeciwsłoneczne. Dowiedz się, jak być bezpiecznym na słońcu!

Chociaż wielu z nas ochrona przeciwsłoneczna kojarzy się z wakacjami i plażowaniem, specjalnych kosmetyków i ubrań należy używać nie tylko podczas urlopu nad morzem.

Filtry przeciwsłoneczne, kapelusz i okulary
Filtry przeciwsłoneczne. Dowiedz się, jak być bezpiecznym na słońcu!

Słońce jest niezbędne do życia i poprawia nasze samopoczucie (choćby dzięki temu, że wpływa na syntezę witaminy D), ale nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne zdecydowanie szkodzi! Nie tylko przyspiesza proces starzenia się skóry, powoduje oparzenia słoneczne i zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka, ale wpływa też niekorzystnie na wzrok i ma swój udział w powstawaniu udaru cieplnego. W związku z tym chronić należy nie tylko skórę, ale też oczy i głowę. 

Podstawowe zasady to:

  • nieprzebywanie lub możliwie jak najkrótsze przebywanie na słońcu w godz. od 11:00 do 15:00, 
  • noszenie nakryć głowy (najlepiej z filtrem UV), 
  • zakładanie okularów przeciwsłonecznych (koniecznie z filtrem UV!),
  • stosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. 

Dobrym pomysłem jest też noszenie odzieży z filtrem UV – dotyczy to zwłaszcza osób dużo przebywających na słońcu, np. uprawiających sport. Na plażę warto zaś zabrać specjalny namiot UV chroniący przed promieniowaniem.

Filtry mineralne

W wakacje w drogeriach i aptekach można zauważyć więcej niż zwykle kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. Warto wiedzieć, że różnią się one między sobą m.in. rodzajami filtrów. Wyróżniamy filtry fizyczne (mineralne) i chemiczne. Te pierwsze to barwne pigmenty o dużych cząsteczkach, które odbijają promieniowanie słoneczne. Ich stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom ze skórą wrażliwą i dzieciom, ponieważ nie wnikają one w skórę, przez co nie mają tendencji do wywoływania podrażnień. Co ważne, są fotostabilne, co oznacza, że nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania czy upływu czasu. Mają one jednak pewne wady – wiele z nich zostawia na skórze białą warstwę, a dodatkowo trzeba je reaplikować w ciągu dnia, bo stosunkowo szybko się ścierają. 

Filtry chemiczne

Filtry chemiczne działają na zasadzie pochłaniania promieniowania słonecznego i wnikają w wierzchnią warstwę skóry. Dzieli się je na filtry o wąskim (UVB), średnim (UVA) i szerokim (UVA+UVB) spektrum działania. Kosmetyki z ich zawartością nie bielą skóry i dłużej się na niej utrzymują, jednak należy nakładać je jeszcze przed wyjściem na słońce i ponawiać aplikację w ciągu dnia.

Im wyższy faktor, tym większa ochrona

Osoby dużo przebywające na słońcu powinny wybierać produkty o jak najszerszym spektrum działania i wysokiej wartości współczynnika SPF, który określa skuteczność ochrony danego kosmetyku. Na opakowaniach można znaleźć oznaczenia SPF 6, 10, 15, 20, 25, 30, 50 i 50+. Dają one informację o skuteczności ochrony danego filtra przed promieniowaniem UVB. Dzięki nim wiadomo, o ile dłużej można przebywać na słońcu w porównaniu z sytuacją, w której skóra byłaby pozostawiona bez ochrony. Do oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem UVA wykorzystuje się m.in. wskaźniki PPD i IPD. Idealny kosmetyk to taki, który zawiera filtry UVA i UVB.

RODZAJE PROMIENIOWANIA

Światło słoneczne to promieniowanie ultrafioletowe o różnym zakresie: 

UVA – dociera nawet do skóry właściwej, przez co przyczynia się m.in. do powstawania zmarszczek i reakcji fotoalergicznych;

UVB – zatrzymuje się na powierzchni skóry, przez co powoduje oparzenia słoneczne i może przyczyniać się rozwoju nowotworu skóry; 

UVC – nie dociera do powierzchni ziemi, a przez to także skóry człowieka

ZOBACZ TAKŻE