Fundacja Adopcyjni z Łodzi wspiera i edukuje rodziców adopcyjnych

W styczniu 2024 r. swoją działalność rozpoczęła Fundacja Adopcyjni. Organizacja ma na celu zwiększyć widoczność rodzin adopcyjnych i ich potrzeb w przestrzeni publicznej oraz wspierać je w codziennych wyzwaniach.

buty
Fundacja Adopcyjni z Łodzi wspiera i edukuje rodziców adopcyjnyc, fot. mat. pras.

– Powołaliśmy fundację, aby być bliżej z innymi rodzinami adopcyjnymi, budować relacje, a także oferować dostępność, edukację i wsparcie dla rodziców w kryzysie. Nasze doświadczenia rodzicielskie różnią się od tych znanych rodzicom biologicznym na tyle, że często nie dzielimy się nimi z otoczeniem, obawiając się niezrozumienia, oceniania i bagatelizowania trudności, które napotykamy. Dlatego ważne jest budowanie społeczności i przestrzeni, w której rodzice adopcyjni mogą zostać wysłuchani z życzliwością i zrozumieniem. – mówi Katarzyna Bogołembska, prezeska fundacji. Pozostali założyciele to: Maciej Kapuściak oraz Milena Bakalarz-Brzana. Wszyscy członkowie i wszystkie członkinie fundacji są także rodzicami adopcyjnymi.

Fundacja Adopcyjni chce zwiększać społeczną świadomość dotyczącą procesu adopcji, FASD, zaburzeń przywiązania i traumy wczesnodziecięcej oraz szczególnych potrzeb edukacyjnych, emocjonalnych i terapeutycznych dzieci adopcyjnych i ich rodziców. Ważnym elementem integrującym będą także liczne spotkania służące nauce i wymianie doświadczeń.

Warsztaty dla rodziców

Dotąd, działając jako grupa nieformalna, przedstawiciele fundacji zorganizowali cykl trzech warsztatów dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Poruszono tematy adaptacji i funkcjonowania w przedszkolnej rzeczywistości dzieci po trudnych doświadczeniach relacyjnych. Warsztaty oferowały merytoryczne wprowadzenie w temat zaburzeń przywiązania i ich wpływu na funkcjonowanie człowieka, wspólne opracowanie propozycji wspierających praktyk, które mogą stosować rodzice i wychowawcy oraz spotkanie poświęcone prowadzeniu dialogu z placówkami i prawu oświatowemu. Jednym z celów tych spotkań była aktywizacja rodziców adopcyjnych do podejmowania dialogu i wspólnych działań z placówkami edukacyjnymi.

– Chcemy działać dla dobra dzieci i rodziców jako grupy pozbawionej jakiegokolwiek wsparcia po zakończeniu procesu adopcji. Pragniemy społecznej zmiany budowanej w oparciu o wiedzę, zrozumienie, poczucie możliwości i sprawczości oraz porzucenia stereotypów i stygmatyzacji dzieci adoptowanych – mówi Katarzyna Bogołembska. – Naszym marzeniem jest uruchomić pomoc psychologiczną dla rodziców adopcyjnych, będziemy też kontynuować organizację warsztatów, konferencji i wydarzeń, zapraszać do współpracy specjalistów oraz sieciować rodziców z organizacjami, które mogą im pomóc. Służymy także empatyczną rozmową i wsparciem wszystkim rodzicom adopcyjnym, którzy czują taką potrzebę. Więcej o działaniach fundacji można dowiedzieć się z profilu Facebook o nazwie: Fundacja Adopcyjni.

Fundacja Adopcyjni Kontakt: fundacja.adopcyjni@gmail.com 

ZOBACZ TAKŻE