Cel fundacji jest bardzo szczytny. To nauka związana z różnorodnymi dziedzinami życia. Edu4You inicjuje wiele nowatorskich rozwiązań oraz chętnie angażuje się w ochronę poszanowania godności, a także praw i wolności człowieka oraz obywatela. Podejmuje też działania wspomagające rozwój demokracji i życia rodzinnego.
– Edukujemy głównie dzieci i nastolatków, ale czasem też dorosłych, w tym osoby w wieku emerytalnym – mówi Iwona Pachom, prezeska fundacji. – Niestety, w dzisiejszych czasach wciąż wiele ludzi boryka się z bezrobociem, ubóstwem i niskim poziomem edukacji. Na swojej drodze spotykamy również rodziny dysfunkcyjne. Nie wszyscy też wystarczająco często uczestniczą w życiu publicznym i kulturalnym. Staramy się wszystkich wspierać.
Prospołecznie
Dla Edu4You istotne jest kreowanie prospołecznych postaw obywateli. Fundacja zorganizowała cykl spotkań dla seniorów, dotyczący rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), pierwszej pomocy oraz idei uczestnictwa w wyborach samorządowych. – Chcieliśmy dać jasno do zrozumienia, że głos osób starszych w wyborach jest tak samo ważny jak pozostałych mieszkańców – podkreśla Iwona Pachom.
Organizacja promuje również partycypację społeczną, czyli udział w działaniach i decyzjach podejmowanych przez rządzących na terenie naszego miasta. Prowadzi też wykłady z wolontariatu, w czasie których zachęca do bycia aktywnym społecznie.
– Pragniemy kształtować proeuropejskie postawy obywatelskie, zwłaszcza u młodych ludzi – przyznaje prezeska fundacji. – Dlatego właśnie poprzez różne warsztaty uczymy tolerancji międzykulturowej i międzyreligijnej. Oprócz tego sprawujemy pieczę nad młodzieżą zmarginalizowaną i podejmujemy działania zapobiegające jej demoralizacji. Zwiększamy świadomość nastolatków na temat mniejszości narodowych i problemów ludzi mających inny kolor skóry. Współpracujemy również z kilkoma domami opieki społecznej, domami dziecka oraz z łódzką fundacją Go-Now, pracującą na rzecz dzieci z zespołem Downa.
Kreatywnie
Ludziom z Edu4You zależy, by spotkania, ćwiczenia i wykłady były ciekawe, dlatego stawiają przede wszystkim na kreatywność. W ramach warsztatów plastycznych fundacja organizuje bezpłatny cykl „Coś z niczego”, podczas którego zainteresowani wykorzystują materiały recyklingowe i odpadowe. Robią z nich m.in. zakładki do książek, łapacze snów oraz ramki na zdjęcia. Z pudełek po butach tworzą ozdobne akwaria, z rolek po papierze toaletowym motyle, a ze starych płyt CD – zegary. Takie zajęcia promują ekologię.
Poza tym podczas realizowanych na przestrzeni lat międzynarodowych projektów w ramach programu Erasmus+ organizacja zachęcała młodzież do przygotowywania kreskówek o prawach człowieka, sztuk teatralnych na temat przełamywania barier międzykulturowych oraz tworzenia ubrań z materiałów recyklingowych.
W maju 2023 r. fundacja realizowała projekt „Pinhole teraphy”, który zakładał podniesienie umiejętności fotograficznych 27 uczestników pochodzących z Polski, Hiszpanii i Włoch. Zorganizowano też wystawę, podczas której nastolatkowie mogli zaprezentować zdjęcia wykonane własnoręcznie zbudowanymi aparatami otworkowymi. Poszczególne urządzenia skonstruowano z pudełek po zapałkach i puszek.
Całkiem niedawno fundacja zaangażowała się również w panel dyskusyjny „Jaka jest strategia ekologiczna dla województwa łódzkiego na przykładzie Łodzi, Wieruszowa i Wielunia?”. Zadaniem młodzieży było współdziałanie z władzami lokalnymi w zakresie tworzenia wspólnej ekopolityki naszego województwa. – Jesteśmy zdania, że nasze działania są bardzo potrzebne, bo przyczyniamy się do rozwoju edukacji i rozwoju osobistego, a dzięki temu małymi krokami zmieniamy świat – podkreśla Iwona Pachom.
Edu4You uczy tolerancji międzykulturowej i międzyreligijnej, zwiększa świadomość nastolatków na temat mniejszości narodowych i problemów ludzi mających inny kolor skóry. Współpracuje również z kilkoma domami opieki społecznej, domami dziecka oraz z łódzką fundacją Go-Now, pracującą na rzecz dzieci z zespołem Downa.