Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata” łączy pokolenia. Zapisz się na zajęcia!

Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata” w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Pomorskiej 11 prowadzi działania animacyjne, włączające i międzypokoleniowe.

warsztaty międzypokoloniowe z osobami w różnym wieku
Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata” łączy pokolenia, fot. Aleksandra Jonas
6 zdjęć
warsztaty międzypokoloniowe z osobami w różnym wieku
warsztaty międzypokoloniowe z osobami w różnym wieku
warsztaty międzypokoloniowe z osobami w różnym wieku
warsztaty międzypokoloniowe z osobami w różnym wieku
warsztaty międzypokoloniowe z osobami w różnym wieku
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

– Chcemy włączać w życie społeczne osoby nieaktywne, które przeszły na emeryturę lub są na niej już od dawna i nie potrafią znaleźć swojego miejsca. U nas, w dobrej i przyjaznej atmosferze, mogą rozwijać swoje zainteresowania. Zachęcamy uczestników do dzielenia się swoimi umiejętnościami i pasjami – mówi Oksana Hałatyn-Burda, prezeska fundacji. 

Przyjazna atmosfera

Każdy może wybrać odpowiednie dla siebie zajęcia. W programie znajdziemy m.in. gimnastykę umysłu, warsztaty twórcze i kulinarne, spotkania z dietetykiem, jogę czy hula-hop. Można też po prostu przyjść na kawę czy herbatę, spotkać się i porozmawiać. – Daje to możliwość oswojenia się z ludźmi i przebywaniem z nimi, a z biegiem czasu i zaprzyjaźnienia. To bardzo ważne, bo często osoby, które przestają być aktywne zawodowo, czują wewnętrzną pustkę – podkreśla prezeska. – Jedni mają więcej odwagi i energii, aby ją zapełnić, a inni mniej.

Poszczególne zajęcia prowadzą animatorki, które dbają o przyjazną atmosferę oraz przyglądają się uczestnikom, aby wyłapać ich potrzeby, także te niewypowiedziane.

Międzypokoleniowo

Centrum organizuje też spotkania z dziećmi i młodzieżą. Celem tej inicjatywy jest międzypokoleniowa wymiana doświadczeń, wspólna zabawa i rozmowy. Niektórzy seniorzy nie mają wnuków, a niektóre dzieci dziadków. Takie przedsięwzięcie wiele im daje. – Osoby starsze i młodsze powinny mieć ze sobą regularny kontakt – podkreśla Hałatyn-Burda. 

W Centrum Aktywności Lokalnej odbywają się również spotkania grupowe „Wspieramy się”. Uczestnicy spotykają się regularnie, rozmawiają, słuchają się nawzajem i wymieniają doświadczeniami.

– Rozmawiamy o uczuciach, trudnościach i kryzysach, samotności i potrzebie nawiązywania nowych relacji. Uczestniczki i uczestnicy poruszają ważne dla nich i bardzo osobiste tematy – mówi Dorota Piskorska, psycholożka z Centrum Aktywności Lokalnej. – Istnieje też możliwość indywidualnych konsultacji z psychologiem, jednak te grupowe spotkania cieszą się największym zainteresowaniem. Bliskie rozmowy sprawiają, że seniorzy nie czują się samotni, bo otrzymują wsparcie od siebie nawzajem.

Każdy może dołączyć  

Centrum Aktywności Lokalnej działa już od kilku tygodni. Prezeska fundacji podkreśla, że osoby biorące udział w zajęciach są zadowolone. Słychać głosy, że podejmowane działania bardzo się przydają. – Chcemy, aby dołączały do nas nowe osoby. Szczególnie zależy nam na seniorach, którzy rzadko wychodzą z domów i nie podejmują dodatkowych aktywności – dodaje Oksana Hałatyn-Burda. 

W przyszłości w CAL-u będą realizowane kolejne ciekawe inicjatywy. Już 17 maja w godz. 15:00–18:00 w siedzibie placówki odbędzie się międzypokoleniowy piknik. Zaplanowano m.in. gry i zabawy podwórkowe. Mile widziani są wszyscy zainteresowani.

Zajęcia w  Centrum Aktywności Lokalnej są bezpłatne, jednak na większość z nich trzeba się zapisać. Można to zrobić stacjonarnie, w siedzibie placówki, lub telefonicznie pod numerem: 669 322 406. Kontakt do koordynatorki i psycholożki: 509147833, d.piskorska@pomagajznami.org

ZOBACZ TAKŻE