Gabor Maté uznawany jest za jeden z bardziej wyrazistych głosów wspierających prawa Palestyńczyków. Jego głos jako osoby o żydowskim pochodzeniu i ocalałej z Holokaustu, ma szczególne znaczenie w debacie. Tematem przewodnim spotkania będzie trwające ludobójstwo w Strefie Gazy, rola międzyludzkiej empatii w leczeniu zbiorowych ran, a także zaangażowanie Maté w terapię traumy na Zachodnim Brzegu w Palestynie oraz jego osobista perspektywa jako ocalałego z Shoah. Opowie o wpływie jego własnych doświadczeń na zrozumienie traumy pokoleniowej i potrzebie solidarności z prześladowanymi, będącej moralnym obowiązkiem w obliczu trwającego ludobójstwa w Gazie. Uczestnicy wydarzeń dowiedzą się więcej o jego pracy terapeutycznej na Zachodnim Brzegu, gdzie pomagał ofiarom PTSD. Maté wyjaśni, dlaczego mimo krytyki nie rezygnuje z mówienia o prawach Palestyńczyków.
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Candrowicz, socjolog, kurator, animator kultury i członek kolektywu Fotofestiwalu w Łodzi.
Kiedy? 11 czerwca o godz. 17:00
Gdzie? Sala teatralna, Art_Inkubator (ul. Tymienieckiego 3)
Wstęp? Bezpłatny, możliwy wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, link do zapisu na spotkanie będzie dostępny 28 maja o godz. 18:00 na stronie Fotofestiwalu 2025 w Łodzi.