Grupowa Oczyszczalnia Ścieków z ekologiczną rewolucją. Ogromne zbiorniki retencyjne! [ZDJĘCIA]

Ekologiczna rewolucja w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Działa już nowa instalacja, która przejmuje nadmiar deszczówki i usuwa z wody zdecydowanie więcej zanieczyszczeń. Jednym z najbardziej imponujących elementów inwestycji była budowa olbrzymich zbiorników retencyjnych.

oczyszczalnia ścieków
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków z ekologiczną rewolucją, fot. lodz.pl
10 zdjęć
oczyszczalnia ścieków
oczyszczalnia ścieków
oczyszczalnia ścieków
oczyszczalnia ścieków
oczyszczalnia ścieków
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

W efekcie zmian klimatu wiosną i latem Łódź coraz częściej nawiedzają ulewy i burze. Podczas intensywnych opadów ogromne ilości wody płyną kanałami do Grupowej Oczyszczalni Ścieków. W obliczu nowych wyzwań potrzebne były innowacyjne rozwiązania. Na ukończoną już inwestycję w GOŚ składa się siedem zadań, które wspólnie tworzą system gromadzenia i oczyszczania wody. Pierwsze z nich dotyczyło budowy dwóch nowych zbiorników retencyjnych, które przechwytują nadmiar deszczówki. Mniejszy ma pojemność około 15 000 m3, większy – aż 25 000 m3. Jednorazowo są w stanie zgromadzić nawet 85% wody spływającej z miasta w czasie ulewy.

Inwestycja w GOŚ ma przede wszystkim wymiar ekologiczny — pozwoli sprawniej usuwać zanieczyszczenia z deszczówki, w której mogą znajdować się, chociażby substancje ropopochodne i metale ciężkie. Do tego służą nowe i zmodernizowane w kolejnych etapach inwestycji instalacje. Po ustaniu opadów woda ze zbiorników przepompowywana jest do nowoczesnych urządzeń, które mają za zadanie wyłapać wszystkie nieczystości – najpierw mechanicznie, a później z zastosowaniem metod biologicznych, czyli pożytecznych bakterii i mikroorganizmów, które usuwają na przykład nadmiar azotu i fosforu. Tak oczyszczona woda w końcu może zasilić bieg rzeki Ner.

Ta wieloetapowa i skomplikowana inwestycja w Grupowej Oczyszczalni Ścieków kosztowała ponad 170 milionów złotych. 88 milionów pochodziło z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE