ICZMP w Łodzi. Około 300 osób na konferencji naukowej dyskutuje o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Około 300 osób dyskutuje o kryzysie zdrowia psychicznego u młodzieży. W ICZMP w Łodzi rozpoczęła się konferencja pt. „Zaburzenia depresyjno-lękowe w chorobach przewlekłych. Jak pomóc?"

ICZMP w Łodzi
ICZMP w Łodzi. Około 300 osób na konferencji naukowej dyskutuje o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
3 zdjęcia
ICZMP w Łodzi
ICZMP w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Wszystkie dzieci potrzebują ciepła, szczególnie te, których codzienność upływa w szpitalu. Takie osoby są często narażone na kryzys zdrowia psychicznego. Nauczyciele i specjaliści łączą siły, by wypracować metody wsparcia dla młodych pacjentów. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozpoczęła się konferencja naukowa pt. „Zaburzenia depresyjno-lękowe w chorobach przewlekłych. Jak pomóc?"

Wiele tygodni spędzonych w szpitalnym łóżku, zabiegi, kroplówki i zastrzyki. Chore dzieci mogą odczuwać smutek złość, przygnębienie i strach. Zadaniem dorosłych jest zagwarantowanie im spokoju i bezpieczeństwa. Jednak to wymaga wiedzy
o tym, jak reagować, gdy mały pacjent przeżywa trudne chwile. Z pomocą przychodzą specjaliści – psychologowie, pedagodzy, terapeuci, którzy swoimi umiejętnościami i doświadczeniem będą dzielić się z uczestnikami konferencji
. Wydarzenie powstało z myślą nauczycielach, rodzicach i członkach personelu medycznego.

– W ICZMP leczymy wiele dzieci przewlekle chorych. Depresja czy zaburzenia lękowe nie dotyczą tylko dorosłych. Często zapominamy o tym, że najmłodsi nie potrafią mówić o swoich problemach, nie zawsze umieją je nazwać. I tu jest ogromna przestrzeń dla nauczycieli, rodziców, personelu medycznego, którzy powinni reagować, gdy dzieje się coś niedobrego – mówi prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Choć na chwilę odzyskać normalność

Wydarzenie nie bez przyczyny organizuje Szkoła Podstawowa Specjalną nr 146. To placówka przyszpitalna – nauczyciele regularnie odwiedzają dzieci i dbają o to, by żadne z nich nie czuło się samotne lub wykluczone. Lekcje prowadzą w szpitalnych salach, dzięki czemu chorujący uczniowie mogą nadrobić zaległości i choć na chwilę odzyskać normalność.

– Mierzymy się z przeróżnymi trudnymi sytuacjami w kontekście niespodziewanej czy przewlekłej choroby. Jest wiele objawów, które możemy dostrzec wcześniej. Ta konferencja ma służyć temu, abyśmy my dorośli potrafili je rozpoznawać
i adekwatnie działać – mówi Mariola Adamczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 146.

Tematy poruszane podczas konferencji dotyczą przede wszystkim profilaktyki kryzysu zdrowia psychicznego i zaburzeń depresyjno-lękowych. Eksperci będą tłumaczyć, jak rozmawiać z dzieckiem i wspierać je w trudnych momentach oraz co zrobić, by mimo wszystko odczuwały radość z życia.

– Wszelkie tego typu działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży są dla nas bardzo ważne. My dorośli jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie dobrej, empatycznej atmosfery dla dzieci, zarówno w domu, jak i w szkole. Edukacja w tym zakresie jest bardzo istotna. Depresja to podstępna choroba – ważne, by nie kierować się stereotypami, tylko obserwować, co dzieje się z naszym dzieckiem – mówi Agata Kobylińska, Pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Dzieci
i Młodzieży.

– Dobrze, że o zdrowiu psychicznym mówi się w miejscu, w którym na co dzień ratuje się życie. Ten wymiar psychiczny i emocjonalny jest równie ważny. Coraz młodsze dzieci cierpią na depresję, coraz młodsze dzieci nie chcą żyć. One potrzebują silnych, wrażliwych dorosłych wokół siebie. I dzisiaj wiedza o tym, jak podchodzić do problemów najmłodszych płynie w świat – mówi Anna Grabarczyk, prezeska Fundacji Huśtawka, współorganizatora wydarzenia.

Podczas dwudniowej konferencji prezentowane są też opowieści samych pacjentów, którzy musieli zmierzyć się z trudnościami długotrwałego chorowania. 

ZOBACZ TAKŻE