Jak chcą mieszkać łodzianie? Bez aut, z paczkomatami i retencją deszczówki

Decydując się na mieszkanie, łodzianie poszukują miejsca przyjaznego do życia, gdzie technologia idzie w parze z ekologią. 57% chciałoby ograniczonego ruchu aut, dla 53% nie może zabraknąć paczkomatu, a prawie połowa stawia na eko-rozwiązania. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Echo Investment, dewelopera budującego pierwsze zrównoważone osiedle na łódzkim Widzewie.

mat. prasowe
Zenit powstający na Widzewie ma być osiedlem zrównoważonym

Koncepcja zrównoważonego osiedla zakłada wyposażenie go w szereg proekologicznych rozwiązań, takich jak m.in. oświetlenie części wspólnych budynków panelami fotowoltaicznymi czy nawadnianie zieleni za pomocą deszczówki z retencji. Idea ta obejmuje także obecność ładowarek pojazdów elektrycznych i ograniczenie do minimum ruchu samochodowego na terenie inwestycji, aby zapewnić mieszkańcom jak największy komfort i bezpieczeństwo.

Na jakich osiedlach chcą mieszkać łodzianie?

Dla łodzian najważniejszym elementem zrównoważonego osiedla jest ograniczony ruch samochodowy na jego terenie – odpowiedziało tak 57% zapytanych. Częściej wskazywały tak kobiety (61%) niż mężczyźni (52%). Jeśli spojrzymy na wiek łodzian, zdecydowanie większymi zwolennikami ograniczenia są najstarsi badani powyżej 55 r. ż. (71%). Wśród młodszych osób w wieku 18-24 lata na takie rozwiązanie stawia co czwarty zapytany.

Prawie tyle samo zwolenników mają paczkomaty – to ważny element osiedla dla 53% mieszkańców Łodzi. Z jego obecności w pobliżu miejsca zamieszkania cieszyłoby się 59% kobiet (wśród mężczyzn odsetek wskazań wyniósł 46%) oraz młodzi w wieku 18-24 i 25-34 lata (po 63% i 69% wskazań).

Podium najbardziej pożądanych elementów zrównoważonego osiedla zamyka nawadnianie wodą deszczową terenów zielonych, na co wskazał prawie co drugi łodzianin (48% wskazań). Spośród pozostałych ekologicznych rozwiązań, po 42% łodzian chciałoby mieć na swoim osiedlu panele fotowoltaiczne, a co trzeci mieszkaniec doceniłby ogródek społeczny w miejscu zamieszkania.

Motoczynniki ważne dla mężczyzn, technologia dla młodych

Co piąty mężczyzna chętnie widziałby na terenie osiedla ładowarki do samochodów elektrycznych, podczas gdy na ten czynnik wskazało ponad dwa razy mniej kobiet (9%). Podobna przewaga mężczyzn dotyczy dostępu do carsharingu, (8% mężczyzn vs. 4% kobiet). Ogółem wśród mieszkańców Łodzi za tymi rozwiązaniami opowiedziało się kolejno 14% i 6% osób.

Co czwarty mieszkaniec Łodzi przy wyborze osiedla, na którym kupiłby lokum, zwróciłby uwagę na dostępność technologii Smart, czyli inteligentnego zarządzania mieszkaniem. Najbardziej z duchem czasu idą młodzi i to oni najmocniej doceniają tego typu nowinki technologiczne. Wskazała na to mniej więcej co trzecia osoba w wieku 18-34 lat, podczas gdy wśród łodzian w wieku powyżej 45 lat odpowiedział tak co piąty ankietowany.

- Wyniki badania potwierdzają, że tworząc pierwsze zrównoważone osiedle na terenie Łodzi, obraliśmy bardzo dobry kierunek. Łodzianie, ale jestem przekonany, że dotyczy to większości Polaków, kupując mieszkanie, poszukują miejsca przyjaznego do życia, gdzie technologia wspiera ekologię. Wszystkie elementy, które mieszkańcy miasta wskazali w badaniu jako istotne, znajdą się na powstającym osiedlu Zenit na Widzewie. To pierwsza inwestycja zaprojektowana zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Jego nowoczesna koncepcja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców – od startu sprzedaży, czyli w zaledwie kilka miesięcy, nabywców znalazło już ponad 70% mieszkań z pierwszego etapu inwestycji – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Echo Investment przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 336 mieszkańców Łodzi i okolic. Dane zebrano metodą CAWI na przełomie października i listopada 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE