Jak poruszać się bez pomocy wzroku? Niezwykłe warsztaty w Black World

Zmień swoje postrzeganie świata i sprawdź, jak to jest orientować się i poruszać w ciemności, polegając jedynie na pozostałych zmysłach. Miejsce z niewidzialnymi warsztatami otwarto przy Placu Wolności.

fot. ŁÓDŹ.PL
Niewidzialna wystawa w Black World
3 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. EnvatoElements
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Black World to jedyne w Łodzi miejsce z całkowicie wyciemnionymi pomieszczeniami, dzięki którym każdy może poznać codzienność osób niewidomych i słabowidzących. Słuch, dotyk i węch - to właśnie te zmysły odgrywają tu największą rolę.

Lokal mieści się przy pl. Wolności 5/1 i przyjmuje zarówno indywidualnie, jak i grupy zorganizowane. Na powierzchni 100 m2 można sprawdzić swoje umiejętności poruszania się bez pomocy zmysłu wzroku. 

- Przełamujemy stereotypy, a przy okazji zapewniamy dobrą zabawę. Powstaliśmy po to, aby poprzez zabawę edukować i przybliżać społeczeństwu obraz tego, jak osoby niewidome żyją na co dzień. – mówi Iwona Maślanko, właścicielka Black World.

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem trwa 1 godz.

To przede wszystkim miejsce tworzone przez zgrany zespół przewodników, z których każdy ma inne doświadczenia związane z dysfunkcją wzroku. To właśnie oni przeprowadzają osoby widzące przez przeszkody w różnie zaaranżowanych pokojach.

- W Black World udowadniamy, że osoby niewidzące mogą normalnie funkcjonować i wykonywać te same czynności, co inni. Mają różne zainteresowania i upodobania, pracują i mówią znajomym „do zobaczenia" - mówi Monika Zaręba, manager i przewodnik tej przestrzeni.

Prócz około godzinnego zwiedzania, na miejscu można również dowiedzieć się mnóstwa faktów o życiu osób niewidomych, a także skorzystać z warsztatów czy po prostu porozmawiać z osobami z dysfunkcjami wzroku o ich codzienności. 

Szkolenia i warsztaty dla osób niewidzących

Black World oferuje także szkolenia dla niewidzących, np. z obsługi komputera, czy nawet wizażu. A dla najmłodszych organizowane są warsztaty, gry i zabawy.

Łódzka Karta Dużej Rodziny jest tutaj honorowana.

Więcej szczegółów na stronie: https://blackworld.pl/

ZOBACZ TAKŻE