Naprawiaj zamiast kupować
Przed wyrzuceniem rzeczy na śmietnik zastanów się, czy nie warto jej naprawić. Jeżeli na wełnianym sweterku pojawi się dziurka, warto ją zacerować, a zmechacenia ogolić specjalną golarką. Rozprute na szwie spodnie łatwo zszyć i dalej nosić. Dzięki temu ubrania nie wylądują na wysypisku.
Ogranicz jednorazówki
Na zakupy zabieraj ze sobą torbę wielorazowego użytku. Najlepsza jest ta uszyta z mocnej tkaniny, którą można prać. Nie będziesz wówczas korzystać z toreb plastikowych, które rozkładają się aż 400 lat! Warto też zaopatrzyć się w wielorazowe torebki na warzywa i owoce, które są dostępne w wielu sklepach za niewielkie pieniądze (ok. 4–5 zł). Zrezygnuj z kupowania wody w plastikowych butelkach. W Łodzi można pić wodę z kranu – jej jakość jest ciągle monitorowana. Jeżeli jednak nie jesteś do tego przekonany, pij wodę filtrowaną.
Sprzątaj bez chemii
Sprzątanie z wykorzystaniem babcinych sposobów jest równie skuteczne jak czyszczenie z użyciem środków chemicznych, które nie są przyjazne naturze. Soda, sól, ocet i cytryna działają rewelacyjnie. Sól usunie osad z kawy i herbaty oraz przypalenia z garnków, a w połączeniu z sokiem z cytryny wyczyści drewnianą deskę do krojenia. Za pomocą octu można bez trudu umyć armaturę, szyby i lustra. Sodę z kolei możemy wykorzystać do białego prania, czyszczenia piekarnika, a także mycia wanny i WC. Octem połączonym z sodą oczyszczoną możemy usunąć kamień z baterii i osad z mydła, zdezynfekować WC, a także udrożnić rury kanalizacyjne. W sklepach dostępne są też ekologiczne środki czyszczące.
Kupuj świadomie
Przed każdym zakupem zadaj sobie pytanie, czy na pewno potrzebujesz danej rzeczy, czy możesz ją zastąpić czymś, co już posiadasz. Warto też poczekać i odłożyć pieniądze na produkt lepszej jakości, który posłuży dłużej. Stawiaj przede wszystkim na dobrą jakość.